• BIST 106.872
  • Altın 151,903
  • Dolar 3,6611
  • Euro 4,3075
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 9 °C

İETT'ye durak başına ücret teklifi

İETT'ye durak başına ücret teklifi
İETT ve Halk Otobüslerinde durak sayısına göre ücret tarifesi uygulansın"

GERÇEK GÜNDEM / HIDIR ULAĞ -  İstanbullu vatandaşları kısmen rahatlatacak  bir öneriyi CHP’li Kösedağı Başkan Topbaş’a sundu: "İETT ve Halk Otobüslerinde durak sayısına göre ücret tarifesi uygulansın" dedi. Kararı Başkan Topbaş verecek...


CHP’li Kösedağı hazırladığı önergesinde İBB Başkanı Topbaş’a “Sayın Belediye Başkanı Kadir Topbaş makam arabasını bırakıp tebdil araçla istediği bir günün akşam saatinde, istediği bir güzergâhta otobüse binip seyahat etsin. Vatandaşın ekonomik anlamda mağduriyetini önlemek için metrobüslerde uygulanan durak sayısına göre ücret tarifesini İETT ve Halk otobüslerinde de uygulasın” önerisinde ve tavsiyesinde bulundu.

İstanbul da yaşanan trafik karmaşasını, zamanında gelmeyen otobüsleri; bakımsız, çevreyi kirleten, kapasitesinin üstünde yolcu alan otobüsleri, kısaca İstanbullunun ulaşımda çektiği sorun ve sıkıntıları hazırladığı yazılı soru önergesi ile İBB Meclis gündemine taşıyan ve İBB Meclisinde sözlü okuyan Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Mesut Kösedağı, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a öneri ve tavsiyelerde bulunarak şu soruları sordu:

“Toplu ulaşım araçlarını kullanmayı arttırmak ve vatandaşın ekonomik anlamda mağduriyetini önlemek için metrobüslerde de uygulanan durak sayısına göre ücret tarifesini otobüslerde de kullanmayı düşünüyor musunuz?

Mesela 50 duraklı bir hatta ilk durakta binen ya da 45. Durakta binen yolcu aynı ücreti ödüyor. Bu da vatandaşın kısa mesafede otobüsü tercih etmemesine neden oluyor. Toplu taşımada trafiğin nispeten daha sakin olduğu saatlerde ücret indirimi yapmayı düşünüyor musunuz? Zor ulaşılan, yürüme mesafesi ve merdiven sayısı fazla olan bazı metrobüs duraklarını tespit edip düzeltme çalışmaları yaptınız mı? Bakımsız, çevreyi kirleten, kapasitesinin üstünde yolcu alan özellikle Otobüs AŞ ye ait araçlara bugüne kadar, ne kadar ceza kestiniz? Her saat başı dolu olan yüksek yolcu kapasiteli hatlara ilave sefer koymayı düşünüyor musunuz? Vatandaşlar tarafından Beyaz Masa’ya şikâyet edilen İETT şoförlerinden bugüne kadar kaçına ne ceza verdiniz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2014 yılı Kasım ayı toplantılarında İBB Meclisinin CHP’li Üyeleri Mesut Kösedağı, Soydan Alkan, Deniz Erzincan, Uygur Çakmak, Ahmet Temurlenk, Ülkü Koçer ve Murat Tezcan imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı’na;
Sayın Başkan, Sayın Meclis Üyeleri:

Günümüzde İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek için harcadığımız zaman çektiğimiz çile dillere destan olmuştur. Trafikte kaybedilen zaman hem sinir hem de benzin israfına yol açmaktadır. Sayın Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la makam arabasını bırakıp tebdil araçla istediği bir günün akşam saatinde, istediği bir güzergâhta kendisi de kabul ederse seyahat etmekten mutluluk duyacağımı belirtmek isterim, ayrıca Sn. Topbaş’la bir sabah 11ÜS (Üsküdar-Sultanbeyli) hattında otobüse binip seyahat etmeyi çok isterim.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin yaptığı “İstanbul’da ulaşım ve trafik anketi’’ araştırmasına göre, günümüzde trafikte tek yönlü kalma zamanı yaklaşık 50 dakikadır. Buna dönüş yolunu da eklersek bir günde yaklaşık iki saatimiz trafikte geçmektedir, bunu yaşam süremize orantılarsak İstanbul’da yaşayan ve 40 yıl araç kullanan bir kişinin ömrünün yaklaşık 3 yılı trafikte geçmektedir. Günümüzde İstanbul trafiğini rahatlatmak için ulaşımda toplu taşımaya teşvik çok önemlidir. Aynı araştırmaya göre toplu taşımada en çok tercih edilen araç yüzde 21 ile otobüstür, bunu yüzde 12 ile minibüs ve yine yüzde 12 ile metrobüs izlemektedir. Yine aynı araştırmada önümüzdeki beş yılda yapılacak ulaşım yatırımlarının İstanbul trafiğine çözüm sağlayacağını düşünenlerin oranı yüzde 46’da kalırken geriye kalan yüzde 54’lük kısım ise kalıcı çözüme inanmamaktadır.

Sayın meclis üyeleri İstanbul’un en büyük sorunu olan ve 2015 bütçemizin yaklaşık yüzde 40’ını ayırdığımız ulaşım sorununu çözmek bu meclisin görevidir, trafikte kaybedilen zamanın siyasi tarafı olmaz. Bu tespitler ışığında, İstanbul trafiğini rahatlatmak ve toplu taşımayı teşvik etmek amaçlı;

1- Toplu ulaşım araçlarını kullanmayı arttırmak ve vatandaşın ekonomik anlamda mağduriyetini önlemek için metrobüslerde de uygulanan durak sayısına göre ücret tarifesini otobüslerde de kullanmayı düşünüyor musunuz? (mesela 50 duraklı bir hatta ilk durakta binen ya da 45. Durakta binen yolcu aynı ücreti ödüyor. Bu da vatandaşın kısa mesafede otobüsü tercih etmemesine neden oluyor.

2- Toplu taşımada trafiğin nispeten daha sakin olduğu saatlerde ücret indirimi yapmayı düşünüyor musunuz?

3- Zor ulaşılan, yürüme mesafesi ve merdiven sayısı fazla olan bazı metrobüs duraklarını tespit edip düzeltme çalışmaları yaptınız mı?

4- Bakımsız, çevreyi kirleten, kapasitesinin üstünde yolcu alan özellikle Otobüs AŞ ye ait araçlara bugüne kadar, ne kadar ceza kestiniz?

5- Her saat başı dolu olan yüksek yolcu kapasiteli hatlara ilave sefer koymayı düşünüyor musunuz?

6- Vatandaşlar tarafından Beyaz Masa ya şikâyet edilen İETT şoförlerinden bugüne kadar kaçına ne ceza verdiniz?
Önergemizin Başkanlık makamına havalesini arz ederim saygılarımızla

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.