• BIST 105.026
  • Altın 162,782
  • Dolar 3,9187
  • Euro 4,6430
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 4 °C

'İBB, Hak-İş'e haksız kazanç aktardı'

'İBB, Hak-İş'e haksız kazanç aktardı'
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hak-İş’e işçi aidatlarından haksız kazanç aktardığı iddia edildi.

GERÇEK GÜNDEM / HIDIR ULAĞ- CHP’li İBB Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş İBB Kürsüsünde konuştu,“İBB, işçi aidatlarını yasalara aykırı olarak yandaş sendikaya aktardı!” diyerek İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sordu: “Haksız yere kesilen bu aidatlardan dolayı zarara uğrayan işçilerin haklarını ve belediyenin kaybı ile ilgili emir veren ita amirleri hakkında herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2014 yılı Kasım ayı toplantılarında Bahçelievler Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclisinde sözlü okudu ve İBB’de ki Belediye-İş ve Hak-İş Sendikalarının çekişmesini gündeme getirerek işçilerin maaşlarından kesilen Sendika aidatlarını sorguladı ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’a aşağıda ki soruları sordu:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA

Konu: Sendika Aidatları Hakkında.

Büyükşehir Belediye bünyesinde çalışan sendikalı işçiler 2012 yılına kadar yetkili sendika olan Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikasına aidat ödemişlerdir. 2012 Tarihinde Belediye-İş Sendikasının yetkisine Hak-İş’e bağlı Hizme-İş Sendikası yetki itirazında bulunarak toplu iş sözleşme yapma talebinde bulunmuştur.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı olan Bölge Çalışma Müdürlüğü yeterli çoğunluk olmadığı için yetki talebini onaylamadığından 2012 tarihinden 2014 Ağustos ayına kadar işçiler yetki sorunu olduğundan 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunun 40. Maddesi gereği Bakanlığın onayı ile yüksek hakem kurulu tarafından teşmil uygulanmıştır.

6356 sayılı kanunun 18. Maddesinin a,b,c,d bendi gereği “yetkili sendikanın talebi üzerine sendikanı tüzüğünde belirtilen miktar kadar iş veren işçilerden aidat keserek yetki sendikaya verir” demesine karşın yasalara aykırı olarak İBB, Hizmet-İş Sendikasına üye olmayan işçiler dahil bu sayı ilk başlarda 2500 işçi şimdi ise 350 işçiden aidat kesilerek Hizmet-İş sendikasına ödenmiştir. Bu bağlamda:

1. 6356 sayılı kanunun 18, 35, 36, 39 ve 40. Maddesine aykırı olarak kesilen bu aidatları geri ödemeyi düşünüyor musunuz?

2. Kesilen bu aidatları Hizmet-İş sendikasından geri almayı talep edecek misiniz?

3. Hizmet-İş Sendikasıyla 2014 yılının Ağustos ayında sözleşmeye oturuldu, daha önce kesilen aidatlar son üç aydır neden kesilmiyor?

4. Buradaki maksat, üye olmayan işçileri dayanışma aidatı ödeme talebi olana kadarki sürede yapılmak olan toplu iş sözleşmeden yaralandırmamak mıdır?

5. Niyet bu ise bunun iş barışını ve işçiler arasında ayrımcılık yaratacağını düşünüyor musunuz?

6. Haksız yere kesilen bu aidatlardan dolayı zarara uğrayan işçilerin haklarını ve belediyenin kaybı ile ilgili emir veren ita amirleri hakkında herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
SAYGILARIMLA SEYİT ALİ AYDOĞMUŞ İBB MECLİS ÜYESİ

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.