• BIST 105.268
  • Altın 162,850
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara -3 °C

Hüseyin Çelik gönlündeki Başbakanı açıkladı

Hüseyin Çelik gönlündeki Başbakanı açıkladı
Çelik, katıldığı bir televizyon programında, Fettullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için hukuki işlem başlatılacak olmasını değerlendirdi.

ANKARA (ANKA) – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “Başbakan Köşk’e çıkacaksa Abdullah Gül Başbakan olmalı. Başbakan, Başbakan olarak kalacaksa Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayımız olmalı” dedi.

Çelik, katıldığı bir televizyon programında, Fettullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için hukuki işlem başlatılacak olmasını değerlendirdi.

Kimsenin hukuktan ürkmemesi gerektiğini söyleyen Çelik, “Bu uluslararası hukuk çerçevesinde, diplomasi çerçevesinde yapılacak bir şey olduğuna göre, bundan ürkmek, korkmak, endişeye düşmek gerekmez. Hep birlikte bunu izleyip göreceğiz. Başbakan bunu söylediğine göre, benim buna ilave edeceğim fazla bir şey yok. Fettullah Gülen Hocaefendi yıllardır ABD’de yaşıyor. Türkiye onun da ülkesidir, Türkiye’ye dönmesi yıllardır herkesin yaptığı çağrıdır. İlla da son gelişmelere bağlı olarak bunun olması gerekmiyor. Sınır dışı edilmesi tabi ki ABD’nin vereceği karara bağlıdır. ABD böyle bir talep karşısında nasıl hareket eder, onu şimdiden kestirmek çok zor” ifadelerini kullandı.

-“HANGİ SİSTEM YÖNETİMDE İSTİKRAR VE TEMSİLDE ADALETİ SAĞLIYORSA BUNU GETİRİRİZ”-

Seçim sistemiyle oynayarak milletvekili sayısını arttırmak niyetinde olanların uzun vadede kaybedeceğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:
“Bizim böyle bir niyetimiz, derdimiz yok. Bizim seçim sistemiyle oynamadan da halkta ciddi bir karşılığımız var, partimizin ciddi bir karşılığı var. Biz bu tip şeylere de sadece parti menfaat sağlasın diye de girmeyiz. Problem şu; yüzde 10 barajının yüksek olduğu söyleniyor. Evet, Avrupa’daki en yüksek baraj Türkiye’de. Ben şöyle düşünüyorum; barajı tamamen kaldırın ve Meclis’te 15 ayrı grup oluştu. Bu Meclis’ten kolay kolay kanun çıkar mı? Çıkmaz. Bu Meclis’i çalıştıramazsınız. Bizim Perşembe günü toplantımız var. Hangi sistem Türkiye için yönetimde istikrar ve temsilde adaleti sağlıyorsa biz bunu getiririz; çünkü bir kanun çalışması bu, Anayasa çalışması değil. Meclis’te çoğunluğumuz var, bu kanunu çıkartabiliriz. Biz getirirsek, bir yıl şartına takılmayacak şekilde, Mayıs ayında bu kanunu çıkaracak şekilde getiririz; ama getirme ihtiyacı hissetmezsek, ‘Bugünkü sistemle devam edelim’ gibi bir karara varırsak o zaman da getirilmez.”

-CUMHURBAŞKANI ADAYI-

Çelik, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı hakkında da şunları söyledi:

“Eğer Başbakan derse ki, ben Başbakan olarak kalayım. Bu Başbakan’ın kendi talebiyle ilgilidir. Onun talebine, onun ne istediğine, ne istemediğine de bizim saygılı olmamız gerekir. Bu siyasi saygıyı, bu insani saygıyı herkesin muhafaza etmesi gerekiyor. Başbakan ‘Ben aday değilim’ derse, bizim Cumhurbaşkanı adayımızın bana, Hüseyin Çelik olarak sorarsanız, Abdullah Gül olması lazım; ama Başbakan Köşk’e çıktı, Cumhurbaşkanı oldu. Kim Başbakan olsun, derseniz yine Gül’ün tercihi bizim için saygıdeğerdir. Onun ne istediği, ne istemediği önemlidir. Gül eğer sıcak siyasete dönmek isterse, ben şahsen onu AK Parti’nin başında Genel Başkan ve Başbakan olarak görmek isterim. Başbakan Köşk’e çıkacaksa Abdullah Gül Başbakan olmalı. Başbakan, Başbakan olarak kalacaksa Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayımız olmalı. Bu benim fikrim.

Bizim partimiz bir kadro hareketidir, Başbakanımız bizim için Everest tepesidir. Everest tepesi, Himalayaların üzerinde duruyor. O Himalayalar kütlesini yok saymak, o kadroya büyük haksızlıktır. Bizim Himalayalar kütlesi birini başkan seçiyor. Başbakan bizim orkestra şefimizdir.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “Bugüne kadar değerleriyle, hayat tarzıyla, duruşuyla tanıdığım Haşim Kılıç, CHP’nin, MHP’nin dolduruşuyla gidip Cumhurbaşkanı adayı olmaz. Kılıç’ın dünyası, bu dünyayla da uyuşmaz. CHP, MHP, BDP Haşim Kılıç’ı sevmiyor; Kılıç’ın hükümetle olan kavgasını seviyor” dedi.

Çelik, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın Anayasa Mahkemesi’nin 52. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmayı değerlendirdi. Çelik, “Kılıç, hukukun üstünlüğü kavramını, hukuk devleti kavramını sıkça vurgulasaydı, burada hiçbir anormallik olmazdı. Bu toplantılarda adli sistemimizin eksiklikleri, aksaklıkları, olması ve olmaması gerekenler de dile getirilir. İcra organından, yasama organından beklentiler dile getirilir. Bunlar ifade edilir; ama siz insanları kendi yaş gününüze davet ediyorsunuz, sonra bir konuşma yapıyorsunuz. Kiminle ne hesabınız varsa dökerseniz, bu kabul edilebilecek bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Kılıç’ın, Anayasa Mahkemesi’nde çok emeği bulunan bir insan olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Demokratikleşme meselesinde, hukuk dışı dayatmalar meselesinde her zaman belli bir duruşa sahip bir insan olmuştur. Bu yönüyle biz her zaman kendisini takdir etmişizdir; ama takdir ettiğimiz insanların bu şekilde davranması ve böyle bir görüntü sergilemesi çok talihsiz olmuştur. Arkasından birilerinin, yani Haşim Bey’e tepki gösterenlerin, tepkilerinin dozunda duramaması da eleştirilmesi gereken bir şeydir. Haşim Bey’e bin bir türlü vasıf yakıştıranlar, Haşim Bey bir yanlış yaptı, o yanlışa başka bir yanlışla cevap verilmez. Haşim Bey’e yönelik tahkir yapılmaması gerekiyor. Haşim Bey, ‘gömlek çıkarma’dan tutun da Başbakan’ın ‘Twitter kararı milli değil’ şeklindeki açıklamasına ‘sığlık’ sıfatıyla cevap vermesi, böyle ir ithamda bulunması kesinlikle nezakete aykırı bir durumdur. Hele hele Başbakan karşınızda otururken, Anayasa Mahkemesi’nden beklemediğimiz bazı kararlara, söylemlere rağmen Başbakan davete icabet etmişse, ondan önce de Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümü dolayısıyla son derece sıcak ifadelerin bulunduğu bir mesaj yayımlamışsa, devlet erkanının huzurunda Kılıç’ın yapmış olduğu konuşma, şık olmamıştır, nazikçe olmamıştır.”

-“KILIÇ, İHSAS-I REYDE BULUNDU”-

Kılıç’ın meseleyi şahsileştirdiğini, hukuk zeminine değil, şahsi bir zemine oturttuğunu söyleyen Çelik, şunları ekledi:

“Haşim Bey, adeta insan onurunu hakimlere emanet etti orada. Biz hakimiz, biz yüksek yargıcız… İnsan onuru sadece hakimlere bırakılmaz. İnsan onuru niçin sadece hakimlerin tekelinde olsun? Bir de Başbakan’ın Twitter meselesinde kendisinin hak ihlali olduğuna dair oraya müracaatı var. Şimdi Kılıç, böyle bir tavır takınarak, ihsas-ı reyde bulundu. Adeta Başbakan’la siyasi polemiğe giriyor. İş siyasi bir jargona dönüştüğü zaman işin şekli değişir.
Bugüne kadar değerleriyle, hayat tarzıyla, duruşuyla tanıdığım Haşim Kılıç, CHP’nin, MHP’nin dolduruşuyla gidip Cumhurbaşkanı adayı olmaz. Kılıç’ın dünyası, bu dünyayla da uyuşmaz. CHP, MHP, BDP Haşim Kılıç’ı sevmiyor; Kılıç’ın hükümetle olan kavgasını seviyor. Kılıç kavga ederse sevimli bir adamdır. Hükümete çakarsa iyi adamdır. Hükümete muhalif kararlar verirse çok iyi adamdır, baş tacı edilmesi gerekir. Yoksa onlar Kılıç’ın dünyasıyla, değerleriyle, inançlarıyla, duruşuyla zaten barışık değiller.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.