• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 5 °C

HDP'li Önder'den Osmanlıca açıklaması

HDP'li Önder'den Osmanlıca açıklaması
Sırrı Süreyya Önder, Yalçın Akdoğan ile HDP heyetinin yaptığı görüşme sonrası konuştu.

ANKARA (ANKA) - HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyetinin yaptığı görüşme sonrası konuştu. Önder, "Gelinen noktayı yetkili kurullarımızla, eş genel başkanlarımızla, bileşenlerimizle değerlendirdikten sonra bir tur daha görüştükten sonra bir kandil ziyareti olacak. Şu ara yoğun bir görüşme trafiği yaşanacak" açıklamasında bulundu. Önder, tartışılan Osmanlıcaya ilişkin de aynı hassasiyetin yaşayan diller için de gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

HDP heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir görüşme gerçekleştirdi.

Akdoğan ile HDP heyeti arasındaki görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Heyette, HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle yer aldı.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Önder, Öcalan'ın açıkladığı taslağın değerlendirildiğini söyledi.

Önder, "Belirli önerileri, mutabık kalınıp kalınmadığı konuları tartıştık. Bir görüşme yaptıktan sonra Kandil'de bir KCK yetkilileriyle ziyareti gerçekleştireceğiz, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin katılımı ile. Şu an bu taslak üzerinde karşılıklı olarak değerlendirmelerde bulunduk. Gelinen aşamayı parti kurullarımızla bir değerlendirmede bulunup, tekrar Sayın Yalçın Akdoğan ile görüşme yapacağız" ifadelerini kullandı.

-"ŞU ARA YOĞUN BİR GÖRÜŞME TRAFİĞİ YAŞANACAK"-

Hükümetin taslaktaki bazı konulara karşı çıktığı yönündeki sorulara yanıt veren Önder, "Bu aşamada değiliz, madde madde 'şuna mutabıkız şuna karşıyız' gibi bir durum yok. Bu aşamaya gelmiş değiliz. Genel yaklaşımlarımızı, sürecin takvimlenmesini, takvimlenme esaslarını karşılıklı görüşüyoruz. Bunun için bir görüşme daha yapacağız. Gelinen noktayı yetkili kurullarımızla, eş genel başkanlarımızla, bileşenlerimizle değerlendirdikten sonra bir tur daha görüştükten sonra bir kandil ziyareti olacak" diye konuştu.

Hükümetle görüşmenin ne zaman yapılacağı yönündeki soruya ise Önder, "Bir iki gün içinde, 2 ve belki bir üçüncü görüşmeyi yapacağız. Şu ara yoğun bir görüşme trafiği yaşanacak" yanıtını verirken, heyetin genişleyip genişlemeyeceği sorusunu da "Heyet genişleyecek" diyerek yanıtladı.

Meclis'te görüşülen güvenlik paketine rağmen sürecin sağlıklı işleyip işlemeyeceğine ilişkin bir soruya ise "belki de bunları konuşuyoruz" sözleriyle karşılık veren Önder, Başbakan'ın "berraklık" vurgusuna da yanıt verdi:

"Berraklık meselesinde bizim kadar iddialı olan, bizim kadar birimize bakanın ötekimizi gördüğü veya içimize bakanın dışımızı gördüğü bu ülkede bir başka kurum yok, buna hükümette dahil. Çünkü berraklık, bu siyasi çizginin verdiği bedellere bakılarak anlaşılabilir. Bu bedeli hapis, sürgün ve ölümle ödemiş bir siyasi çizgisinin devamcısıyız. Berraklık meselesinde hiç bir sorun yok. Başbakan berraklığa Bingöl saldırısının bütün patolojisini açıklayarak başlayabilir."

-"SAYILARA İSİMLERE TAKILMAMANIZ GEREKİR"-

Bir başka soru üzerine de Önder, "Sekreterya ve izleme kurulunda bir sorun yok. Böyle bir engelleyici tutum bize yansımadı, bunun demokratikleşme ile bağlantısı genel ruhu ve genel bağlantısını ele aldık" şeklinde konuştu. Heyette bundan sonra kaç kişinin dahil olacağını sorusunu da yanıtlayan Önder, "Ne kadar genişlemesi gerekiyorsa o kadar genişleyecek, Kalıcı barışı hedefliyorsanız, sayılara isimlere takılmamanız gerekir" diye konuştu.

Önder, "Oyalanıyor musunuz?" sorusunu da "Şu an ki objektif tutum bir oyalama tutumu değil. Genel olarak Türkiye halklarının demokratik dışı yöntemlerle, sıkı yönetimlere rahmet okutacak yöntemlerle yönetilme dönemi geçmiştir" sözleriyle cevap verirken, Leyla Zana ile iki bir heyet olarak Kandil'e gidecekleri bilgisini verdi.

Kamu düzeni meselesine hükümetin baktığı yerden bakmadıklarını da sözlerine ekleyen Önder, "Hükümetin baktığı yer son derece sorunludur" vurgusu yaptı. Önder, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kavramsal olarak bizimle hükümetin baktığı yer de aynı değil. Farklı düşüncelere sahibiz, aynı düşüncelerde olan insanlar zaten müzakere yapmazlar. Özgürlüklerin kullanılmasından doğacağından doğan sıkıntılar, özgürlüklerin kısılması değil genişlemesi gerekir. Hükümet asayiş sorunu gibi bakıyor. Biz baktığımızda arkasında bir sürü tarihsel gerçeklik görüyoruz." diye konuştu.

-"AYNI HASSASİYET YAŞAYAN DİLLER İÇİN DE GÖSTERİLMELİ"-

Tartışılan Osmanlıcaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan ve Bütçe şerhlerinde hükümetin kabul ettiği "Kürdistan bölgesi" kelimesi geçtiği için kabul edilmediğini hatırlatan Önder, "Bizim Mecliste bütçeye muhalefet şerhimiz var. Bu şerhte hükümetin kabul etiği Kürdistan bölgesi geçtiği için Meclis tarafından kabul edilmiyor. Bunu dile getirenler aynı hassasiyeti yaşayan diller için de gösterilmeli. Baskı altında tutulan, bütçe şerhinde adının geçmesine bile tahammül edilmeyen bu tutarsızlığın üzerinde düşünülmesi gerekiyor" diye konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.