• BIST 106.926
  • Altın 151,266
  • Dolar 3,6716
  • Euro 4,3392
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 8 °C

HDP'den yanıt: Hükümet pervasızca atıyor

HDP'den yanıt: Hükümet pervasızca atıyor
Önder: "Sen Anayasa Mahkemesi misin, nereden karar verdiniz bizim parti gibi davranmadığımıza."

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun,”HDP parti gibi davranırsa muhatap olmaya devam eder” açıklamasına HDP’nin İmralı heyetinden “Çok üstten, çok buyurgan, çok itici, sürece hizmet etmeyen, barışı öncelemeyen bir dille, bir icbar diliyle mecbur bırakma diliyle partimiz üzerinden bir ahkam kesmiş” yanıtı geldi. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “HDP’nin neye benzeyeceğini ne olursa nasıl olacağını belirlemek kimsenin haddi ve hakkı değildir” dedi.

Önder, HDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile birlikte TBMM’de HDP Grup Yönetim Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Başbakan’a yanıt veren Önder şöyle dedi:

“Sayın Ahmet Davutoğlu bugün yaptığı bir açıklamada ‘HDP bir parti gibi davranırsa muhataplığımız devam eder’ diye çok üstten, çok buyurgan, çok itici, sürece hizmet etmeyen, barışı öncelemeyen bir dille, bir icbar diliyle mecbur bırakma diliyle partimiz üzerinden bir ahkam kesmiş. Bu dili ve buna benzeyen yaklaşımların hepsini reddettiğimizi söyleyerek başlamak gerekiyor. HDP’nin ve bu kulvarda siyaset yapan bütün kurumlarımızın ve siyasi temsiliyetlerimizin neye benzediğini neye benzeyeceğini ne olursa nasıl olacağını belirlemek kimsenin haddi ve hakkı değildir. Bunu Sayın Davutoğlu’na aynen böyle iade ederek başlamak istiyorum. Bu çizgiye had bildirme sevdası yeni bir sevda değil. Bu hevese kapılan ilk kişi de Sayın Başbakan değil. Bu sevdaya düşen bu kostümü giyip salınmak isteyen çok yönetici gördük biz. Hepsi şimdi siyaset tarihimizin unutulmuş bir hafızasında siyaseten yok hükmünde bir akıbetle karşılaşmışlardır. Dil bu değildir.

O dilde bugün baldıran zehri adeta saçmaya devam ediyor. Sayın Davutoğlu ve onun gibi düşünen herkes bizim bu tehdit, baskı ve nizamet verme duygularına karşı nasıl bir tepki vereceğimizi merak ediyorlarsa çok değil bundan 2 sene öncesine gitmeleri kafidir.

Kimse bize diz çöktürme hevesine kapılmasın. “

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “HDP parti gibi davranırsa muhatap olmaya devam eder” sözüne, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bu bir laf mı, ‘parti gibi olurlarsa’ ne demek, sen Anayasa Mahkemesi misin?” yanıtını verdi.

Önder, HDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile birlikte TBMM’de HDP Grup Yönetim Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Başbakan’ın açıklamalarına yanıt veren Önder, bir “linç operasyonu” ve “linç etme furyası” başlatıldığını iddia etti.

1 Kasım için herkesin felaket tellallığı yaptığını belirten Önder, “Devlet olmayınca provokasyon da olmuyormuş” diye konuştu.

-“SİZE Mİ KALDI BİZ HAD BİLDİRMEK, BİZE ÖLÇÜ KOYMAK”-

Başbakan’ın açıklamasına işaret eden Önder, “Bu bir laf mı, ‘parti gibi olurlarsa’ ne demek sen Anayasa Mahkemesi misin, nereden karar verdiniz bizim parti gibi davranmadığımıza. Siz şirket gibi parti yönettiğiniz için olabilir mi, bizim parti gibi davranmamıza akıl sır erdirememeniz. Size mi kaldı biz had bildirmek, bize ölçü koymak, herkes bunu bu dili özenle gözden geçirmek zorunda. Hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamalar. Bakıyoruz birisi bir koridor açıyor, bu koridora üşüşmeyen yok” dedi.

Bingöl’de yaşananlara işaret eden Önder, “Buradan çağrı yapıyoruz, hayatını kaybeden polis memurlarının üzerinden çıkan mermilerle sizin orada öldürdüğünüz insanların silahından çıkan mermilerin balistiğini bir açıklar mısınız, bir yayın yasağı koydunuz” şeklinde konuştu.

-“CİĞERSİZ İNSANLAR DEĞİLİZ”-

“Bize kimse demokratik terbiye dersi vermeye kalkışmasın” ifadesini kullanan Önder, “Biz insan hayatı söz konusu olduğunda bunun asker mi, gerilla mı, halk mı, polis mi, devlet memuru mu, sıradan yurttaş mı olduğunu bakacak kadar sözümüzü buradan kuracak ciğersiz insanlar değiliz” diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bizim bir an önce müzakereleri başlatma çağrımız var. Bu konuda Sayın Öcalan ile görüşme irademizin olduğu geçen haftadan beri hükümet tarafından biliniyor. Bunun geciktirilmesi, vahim sonuçlar doğurur” dedi.

“Kimse bize bu konuda vicdan dersi veremez, hele oturdukları sırça köşklerden bunu asla yapamazlar” diyen Önder, barış süreci için üzerlerine düşenleri fazlasıyla yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine de işaret eden Önder, “Olacak olanları hatırlamak istemiyorsak, hiç dilimize almaya da gerek yok, Sayın Cumhurbaşkanına söylüyoruz bunu” dedi.

-“BİRİNİ DAHA YAPARIZ”-

Önder şöyle devam etti:

“Heyetimize müdahale yok değil, kibir dili yok değil. Bizzat kendilerinin getirip Sayın Öcalan ile de muhatap kaldıkları protokolün çözüm yasasının gereğini yerine getirmemek yol değil.

Bizim gelişen baskılar karşısında nasıl bir dirayet göstereceğimizi merak edenler yakın dönem siyasi tarihimize bakabilirler. Çok ibretlik direnişler vardır orada. Birini daha yaparız.”

-HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU-

Hükümete çağrıda bulunan Önder, şöyle devam etti:

“Hükümete de buradan hiçbir şarta bağlı olmadan bir çağrı yapıyoruz. Çünkü Sayın Öcalan ile belli bir mutabakat sağlandı. Bunun gereklerini kayıtsız şartsız yerine getirmeye davet ediyoruz. Bu üçüncü bir göz olarak izleme heyetinin oluşması, müzakere heyetinin oluşması, sekretaryanın oluşması, çalışma koşullarının düzenlenmesi, görüşmelerin böyle kırılgan şarta bağlı olmaktan çıkarılıp halkın doğrudan direkt denetimine bırakılması bizim şart olarak, hükümet ile Sayın Öcalan’ın vardığı mutabakat olarak tekrar hatırlatıyoruz.”

-“ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDİYOR”-

Çözüm sürecine ilişkin soruya Önder, “Çözüm süreci devam ediyor. Her koşulda devam edecek” derken, “Atla deve değil sadece hükümetin sağlam bir demokratik siyasi irade ve cesaret göstermesiyle süreç bu tıkanıklığı aşabilir” yanıtını verdi.

"Üçüncü göz" ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine Önder, “Bir uluslararası tek bir ülke değil bir uluslararası barış gözlemcileri birliği de kurulabilir” dedi.

Hükümet ile yaptıkları görüşmelere işaret eden Önder, “Biz şöyle dedik, bize böyle dediler şeklindeki demeçlerinin hepsi külliyen yanlış” diye konuştu.

-“BASİT BİR KİLİT”-

“Şu anda bir kilitlenme hali var tabii ki” diyen Önder, “Açılması için sağlanan mutabakatın hayata geçirilmesi gerekiyor. Basit bir kilit” dedi.

Sekretaryanın kimlerden oluşacağına ilişkin soruya Önder, “Onu Sayın Öcalan belirler, Sayın Öcalan Sayın Davutoğlu’na diyor mu ki şunlarla çalış” yanıtını verdi.

“Hodri meydan gibi bir basın toplantısı, süreci zora sokmaz m?” sorusuna Önder, “Süreci daha zora sokmaz. Biz bir hodri meydan yaklaşımı içerisinde değiliz. Ama biz bu laubali yaklaşımlar, ciddiyetten uzak tutumlara bir dur demek içindir bu” dedi.

-KADİR İNANIR’A TEŞEKKÜR ETTİ-

Sanatçı Kadir İnanır’ın bugün bir gazetede yer alan sözlerine işaret eden Önder, “Değerli sanatçımız Kadir İnanır’ın değerli saptamaları var. Biz Kobani direnişi süresince sanatçılarımızdan önemli bir kesiminden çok büyük destek ve dayanışma gördük. Sayın Kadir İnanır’ın şahsında hepsine de bu vesileyle teşekkürlerimizi bildiriyoruz” diye konuştu

“Silahsız askerlere yönelik saldırıları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Önder, “Hiçbir şekilde onaylamıyoruz” yanıtını verdi.

-ÖNDER, DAVUTOĞLU’NA, “BU DİLLE ÇOCUĞUNA DERS BİLE ÇALIŞTIRAMAZSIN” DEDİ-

Başbakan’ın açıklamasının hatırlatılması üzerine Önder, “Sayın Davutoğlu’nun kendisinin evlatları var, Allah uzun ömür versin, şunu söylemek istiyorum, bir baba olarak, bu dille çocuğuna ders bile çalıştıramazsın” dedi.

-“ÖCALAN İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”-

Devletin Öcalan ile sürekli görüştüğünü ifade eden Önder, “Sayın Öcalan ile görüşmeler sanıyorum devam ediyor. Bizim artık randevu istememize gerek yok, biçimsel bir şey o. Bizim bir an önce müzakereleri başlatma çağrımız var. Bu konuda Sayın Öcalan ile görüşme irademizin olduğu geçen haftadan beri hükümet tarafından biliniyor. Bunun geciktirilmesi, vahim sonuçlar doğurur. Bir an önce kaldığı yerden yaşananlardan ders çıkarılarak ilerlemesini öneriyoruz” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.