• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

'HDP kendi adayıyla seçime girmeli'

'HDP kendi adayıyla seçime girmeli'
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Öcalan ile dün yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını anlattı.

ANKARA (ANKA) – İmralı’da HDP-HDP heyeti ile görüşen PKK elebaşı Abdullah Öcalan, AK Parti hükümetinin “çözüm süreci”ne ilişkin henüz yasal düzenleme yapmamasını eleştirdi ve “Yerel Yönetimler Özerklik Yasası ile Demokratik Sivil Toplum Yasası” önerilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında da konuşan Öcalan, “Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli. HDP'nin kendi potansiyelini önemsemesi ve bu potansiyeli birleştirecek şekilde kendi adayıyla seçime girmesi önemlidir” dedi. 

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, BDP-HDP heyeti olarak Öcalan ile dün yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını ANF’ye anlattı.

Görüşmenin 3 saat sürdüğünü belirten Baluken, Öcalan'ın seçimlere ilişkin şu ifadeleri kullandığını aktardı:

“Seçimlerde özellikle tüm baskılara, engellere ve seçim sonrasındaki hilelere rağmen halkımızın kararlı iradesinin ortaya çıkardığı sonuç önemlidir. Bunun örgütlü siyasi yapılarca doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Tabii beklenti daha büyüktü. BDP'nin, HDP'nin örgütlü yapıları daha büyük beklentiyi açığa çıkarmada yetersizlikler gösterdi. Önümüzdeki dönemde bunların masaya yatırılarak gerekli tedbirlerin alınması konusunda yeniden yapılanma süreci de önemli. AKP'nin seçim hilelerine başvurması kabul edilemez; demokratik siyaseti öngören çözüm sürecine denk düşen bir yaklaşım değildir."

Baluken, HDP ve yine BDP'li milletvekillerinin HDP'ye geçişi hakkında da Öcalan'ın görüşlerini aktardı:

"Öcalan HDP ile ilgili taban düzeyinde parti organlarında yürüyen tartışmaları sordu. Bunların ne düzeyde olduğunu ve nasıl tartışıldığını öğrenmek istedi. HDP projesinin çok önemli stratejik proje olduğunu ifade etti. Hem Kürt ilkel milliyetçi çevreler hem de bazı Türk sol gruplarının ve sahte aydınların HDP projesinden rahatsız olduğunu kendisinin de takip ettiğini söyledi. Ancak HDP'nin stratejik hamle olarak halka anlatılmasının gerektiğini, emekçiler için stratejik anlamda dostluk hamlesi olduğunu ifade etti. Sorunu kişiye indirgemek ya da BDP'nin bölgeden uzaklaştığını düşünmenin yanlış bulduğunu söyledi ve bu eleştirileri yapanlara demokratik ulus çözümlemesini defalarca okumasını önerdi.”

-“HDP ÖZ SAVUNMAYA DA AĞIRLIK VERMELİ”-

Baluken, Öcalan'ın "HDP kararlı bir şekilde yoluna devam etmeli" dediğini ve saldırılara karşı öz savunma çalışması önerdiğini ifade etti:

"Öcalan özellikle devletin de başından beri HDP'ye yönelik engellemelerinin olduğunu, seçimlerde HDP'ye yönelik çok ciddi ırkçı linçler olduğunu, bunun kabul edilemez olduğunu, bundan sonra bu tavrın ortaya konması durumunda farklı sonuçların ortaya çıkabileceğini söyledi. Çözüm sürecinin demokratik siyasete alan açan ruhuyla HDP'ye saldırıların bağdaşmadığını, dolayısıyla HDP'yi sahiplenme noktasında tüm halkın da duyarlı olması gerektiğini ifade etti. HDP'nin de saldırı, linç olaylarına karşı kendi öz savunmasını öngörecek şekilde politik çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini belirtti.

Baluken, Öcalan'ın yazdığı mektuplar hakkında şu bilgileri verdi:

Öcalan dışarıya bazı bildiri ve mektuplar hazırladığını söyledi. BDP Kongresine 4 sayfalık mektup, HDP Kongresine 4 sayfalık mektup, 1 Mayıs için 2 sayfalık mesaj, Demokratik İslam Kongresinde okunmak üzere 6 sayfalık mesaj yazdığını ifade etti. Yine KCK Yürütme Konseyine bir mektup kaleme aldığını ancak bu mektubun henüz bitmediğini söyledi. KCK'ye yazdığı mektubun büyük ihtimalle 17-18 sayfalık olacağını ve iletilmek üzere yakında heyete ulaştıracağını açıkladı. Ayrıca Öcalan cezaevindeki bir kadın arkadaşa da 1 sayfalık mektup gönderdiğini ve uzun süreden sonra ilk kez mektup yazdığını söyledi. Şakran Cezaevi'nden Nesrin Akgül şahsında tüm kadınlara yazdığını açıkladı. Bu mektubu da Pervin Hanım (Buldan) en kısa zamanda ulaştıracak."

-İKİ YASA ÖNERİSİ-

Öcalan'ın hükümete yönelik eleştirilerini de aktaran Baluken, hükümete Yerel Yönetimler Özerklik Yasası ile Demokratik Sivil Toplum Yasası önerilerinde bulunduğunu bildirdi.

Baluken, şöyle konuştu:

“Öcalan hükümetin Kürt meselesinin çözümüne yönelik bugüne kadar yasal düzenlemeler yapmamış olmasını eleştirdi. Kürt meselesinin çözümü için önemli olan bazı hususların mutlaka yasalaşması gerektiğini söyledi. Bunlardan bir tanesinin Yerel Yönetimler Özerklik Yasası, diğerinin de Demokratik Sivil Toplum Yasası olduğunu ifade etti. Yerel Yönetimler Özerklik Yasası bağlamında yetkiyi yerele veren, yerelde demokrasiyi inşa eden düzenlemenin artık elzem olduğunu ifade etti. Türkiye'nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na şerhini kaldırması gerektiğini söyledi. Bunun tüm kamuoyuna anlatılmasının da önemli olduğunu, bu tarz idari reform süreçlerinin bütün Avrupa'da, dünyada tamamlandığını ama Türkiye'nin bunu başaramadığını ifade etti. Fransa örneğini verdi. İtalya'nın 21, İspanya'nın 17 özerk bölgeden oluştuğunu; Almanya'nın 13 federe bölgesi olduğunu; İngiltere'de 4 özerk bölge, Amerika'da 51 özerk eyalet, Rusya'da 81 özel birliğin olduğunu vurguladı. 'Türkiye madem Avrupa'yı, Batı'yı taklit ediyorsa, reformlar konusunda niye ağırdan alıyor, cesur davranmıyor' eleştirisini yaptı. Bütün bu ülkelerde idari sistemle ilgili yapılan reformların Türkiye'de hala yapılmamış olmasını, hala cesurca tartışılmıyor olmasını eleştirdi. Fransa'da reform yapılırken kullanılan 'Fransa'nın kuruluşunda Fransa'nın bütünlüğü için merkeziyetçilik ne kadar gerekliyse, şimdi ise sürdürülmesi o kadar gereksiz ve sakıncalıdır' tespitini hatırlattı. Bunun Türkiye için de güncel olarak geçerli olduğunu ifade etti."

-“CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN TÜM EMEKÇİLERİ KUCAKLAYACAK ETKİLİ ADAY”-

Baluken, Öcalan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili mesajını da şöyle aktardı:

"Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli. HDP'nin kendi potansiyelini önemsemesi ve bu potansiyeli birleştirecek şekilde kendi adayıyla seçime girmesi önemlidir. Yerel yönetimler seçiminde ortaya çıkan düzeyi çok aşan bir başarı yakalanabilir. Tüm emekçi halkları kucaklayacak etkili bir aday etrafında bu çalışmanın yürütülmesi gerekiyor. Ortaya çıkacak sonuçlar siyasal, sosyal anlamda bireysel ya da örgütsel hakların elde edilmesinde önemli katkılar sunacak. Kendi adayımız etrafında buluşup oyları çoğaltacağız.” 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.