• BIST 105.964
  • Altın 162,960
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

HDP heyetinden 'süreç' açıklaması

HDP heyetinden 'süreç' açıklamasıHaberin videosu için tıklayın!
"Diyalog sürecinin devam etmesi konusunda karşılıklı irade ortaya çıktı."

ANKARA (ANKA) - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, çözüm sürecinin devamı konusunda, "Müzakere mekanizmalarının kurulması noktasında karşılıklı irade beyanının olduğunu söyleyebiliriz. Hükümetin yetkilendirmiş olduğu çözüm kurulu bütün hazırlıkları yürütüyor" dedi. HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder çözüm sürecine ilişkin TBMM’de bir açıklama yaptı. Sürece ilişkin hiçbir adım atılmadığı iddia edilen açıklamada, HDP’liler kendileriyle bir yol haritası da paylaşılmadığını söylediler.

Konuya ilişkin bir basın toplantısı yapan HDP heyetinden ilk olarak Pervin Buldan konuştu. Buldan, HDP’nin heyetinin İmralı’ya gitmesine engel olunmasının sürecin sonlanması sonucunu doğuracağını belirterek şöyle devam etti:

“Heyetimizin ortaya koyduğu barış ısrarına karşı Hükümetin verdiği cevap müdahale ve çözümsüzlük dili olmuştur. Yapılması gereken kesintiye uğramış diyalog kanallarını bir an önce açmak olmalıdır. En çok da hükümet ve devlet yetkilileri bilmektedir ki partimiz ve heyetimiz barışa katkı sunmak konusunda son derece yapıcı bir tutum içinde olmuştur. Bu kararlılığımız bundan sonra da devam edecektir.

Bir ülkede demokratik haklar tehdit ve kısıtlama altındaysa ortada ne kamu kalır ne de düzeni. Kamu düzeninin sağlanmasının biricik yolu ülkede barış temelli tam demokratik düzenin tesisidir. Yapılması gereken görüşmelere ambargo koymak değil tam tersine görüşmelerin sıklığını arttırmaktır. Aslolan bu görüşmelerin başlamasıyla sayın Öcalan’ın tarihi rolünü rahatça icra etmesinin koşullarının sağlanmasıdır. Dün itibariyle sürecin kaldığı yerden devam etmesi konusunda karşılıklı bir irade ortaya çıktığını da belirtmek isteriz. Tarafların çatışma dili yerine sürece katkı sunacak çözüm dilini geliştirmesi, hükümetin her tıkanıklıkta heyeti ve İmralı görüşmelerini tartışma konusu yapmaması gerçekliğiyle biz de barış iradesinin arkasında olduğumuzu ifade etmek isteriz."

Daha sonra konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Biz bu tür takvimlendirme anlayışına çok sıcak bakmıyoruz. Bu iş neredeyse saatlerin bile önemli olduğu ciddi bir meseledir” diyerek sürecin tekrar kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini ifade ederken, “Sanırız hükümet de meselenin bu yöndeki ağırlığını kavrayacaktır. Heyeti Öcalan belirledi onun dışında kimse tayin edemez, heyette bir değişiklik olmayacak. Yarın da 3 gün sonra da olabilir. Bunu karşılıklı belirleriz. Tekrar karşılıklı olarak bu irade beyanı daha kıymetlidir. Belli noktalarda benzer, müşterek, belli noktalarda hala ayrı düşünüyoruz” dedi. Önder şunları söyledi:

“Sayın Arınç o talihsiz demeci vermeden önce varılan bir mutabakat. Biriyle müzakere yürütüyorsanız onun çalışma koşullarını sağlamak durumundasınız. Bu çok akılcı, insani ve zorunlu bir yaklaşım. Bu mutabakatımız daha önce vardı. Sanırım sayın Arınç bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadan o demeci verdi. Milliyetçi oylar ve seçim meselesi oluşturulmuş bir yanlış algı. Barışı getirmek niye bir iktidara ya da partiye oy kaybettirsin. Seçimden önce mi sonra mı tartışması abesle iştigaldir. Barış hemen şimdi. Bizim yaklaşımımız bu. Bu ülkede tarihi barışımız için ne gerekiyorsa bir an önce hayata geçirmemiz lazım. Af da demokratikleşmenin önündeki tüm engeller de buna dahil.”

İdris Baluken ise bazı sıkıntıların kamuoyu önünde dile getirildiğini belirterek, “Bu sıkıntıların aşılması içinde bazı birtakım görüş alışverişleri oldu. Sürecin hızlandırılması noktasında karşılıklı bir irade beyanının şekillendiği somut bir sonucu sizlerle paylaşabiliriz” dedi. Baluken şöyle devam etti:

“Bugüne kadar detaylı bir yol haritası henüz heyetimizle paylaşılmış değil. Bizimle yol haritası taslağı paylaşılmış durumda. Biz bunun detayını bir anca önce paylaşılması gerektiğini savunuyoruz. Dün yapmış olduğumuz görüşmenin çerçevesi sorun alanlarını giderme üzerinde şekillendi. Belki ileriki görüşmelerde yol haritası ile ilgili bir takım şeyleri paylaşma imkânımız da olur hükümetle. Müzakere mekanizmalarının kurulması noktasında karşılıklı irade beyanının olduğunu söyleyebiliriz. Hükümetin yetkilendirmiş olduğu çözüm kurulu bütün hazırlıkları yürütüyor.

Bizim silahlı birliklerimiz yok. Bir algı ortaya çıktı. HDP olarak biz bu süreçte taraflar arasında diyalog ve koordinasyon gerçekleştirmekle kendimizi konumlandırmış bulunmaktayız. Bize dönük ‘silah bıraksınlar’ çağrılarının manası yok. Gerçekçi değil. Biz sivil bir siyaset kurumuyuz, PKK silahlı bir örgüt. Baktığımız zaman farklılıklar olması normal. Ama bugüne kadar süreç ağırdan alındı, gereken ciddiyet kavranılamadı. Bu da bir gerçek. Süreci başlatan kuşkusuz sayın Öcalan’dır. Onun iradesi olmadan kamusal güç ne yapabilir. Bunu tartışmanın da anlamı yok. Bu şeref sayın Cumhurbaşkanı’na ait olsun. Bir an önce gereğini yapsın.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.