• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

Hazine'den 'garanti' açıklaması

Hazine'den 'garanti' açıklaması
Tartışmalara neden olan dev ihalelere Hazine garantisi konusunda en son açıklama yapan Hazine Müsteşarlığı oldu. Hazine'den merkezi yönetim bütçe kanunu ile borç üstlenim taahhüt limiti getirdiği ve bu yıl bu limitin 3 milyar dolar olduğu da kaydedildi.

ANKARA (ANKA) - Hazine Müsteşarlığı, gerçekleştireceği borç üstlenimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikle ilgili yeni bir modelin oluşturulmadığı bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı, borç üstlenimine ilişkin yönetmelikle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Müsteşarlık tarafından gerçekleştirilecek borç üstlenimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bazı basın ve yayın organlarında konuya ilişkin haberlerin yer alması nedeniyle açıklama yapma gereği duyulduğu ifade edildi.
Söz konusu yönetmelikle yeni bir modelin ihdas edilmediği vurgulanan açıklamada, Hazine tarafından gerçekleştirilecek borç üstlenimlerinde mali disiplini ve şeffaflığı arttırmak amacıyla ayrıntılı usul ve esaslar belirlendiği de kaydedildi.

8/A MADDESİ İLAVE EDİLDİ

Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modellerinden olan Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılacak projeler kapsamında yurt dışından sağlanan finansmanın üstlenilmesine yönelik ilk düzenlemelerin 2010'da 4749 sayılı Kanunda ve 2011'de de 3996 sayılı Kanunda yapıldığı anımsatılan açıklamada, Hazine Müsteşarlığınca gerçekleştirilecek borç üstleniminin genel çerçevesinin çizilmesi amacıyla 21 Şubat 2013'te 4749 sayılı Kanuna 8/A maddesi ilave edildiği vurgulandı.

Açıklamada, borç üstlenimi mekanizmasının, KÖİ projeleri kapsamında proje sahibi idare ile projeyi gerçekleştirecek şirket arasında düzenlenen sözleşmelerin süresinden önce feshedilmesi ve tesisin kamuya devredilmesi durumunda, fesih tarihine kadar yapılan işler için kullanılmış olan dış finansmanın kamu tarafından üstlenilmesini ifade ettiği vurgulanarak şöyle denildi:
“3996 sayılı Kanun uyarınca proje şirketlerinin yatırım tutarının minimum yüzde 20’si oranında özkaynak getirme yükümlükleri bulunmaktadır. Borç üstlenim taahhüdünün kapsamı ise ilgili sözleşme uyarınca şirketin taahhüt ettiği özkaynağı içermeyen finansman olarak belirlenmiştir. Borç üstlenim mekanizması ile hem proje şirketi hem de kreditör açısından projelerin devamlılığı ve başarılı bir şekilde tamamlanması için gereken risk paylaşımı sağlanmış olmaktadır.”

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINCA BORÇ ÜSTLENİM TAAHHÜDÜ VERİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Borç üstlenim taahhüdünün sadece yurtdışından sağlanan finansmana tamamen veya kısmen verilebildiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
“Görevli şirketin kusuru nedeniyle sözleşmenin feshedilmesi halinde fesih tarihi itibarıyla borç bakiyesinin yüzde 85’inin üstlenilmesi yönünde taahhüt verilmek suretiyle kreditörler de risk paylaşımının içerisine dahil edilmiştir. Borç üstlenimi, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler tarafından 3996 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde YİD modeli ile gerçekleştirilen projeler için uygulanan bir mekanizmadır. Kamu iktisadi teşebbüsleri ve mahalli idarelerin YİD modeli ile gerçekleştirecekleri projeleri için Hazine Müsteşarlığınca borç üstlenim taahhüdü verilmesi mümkün değildir. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler tarafından 3996 sayılı Kanun hükümlerine göre YİD modeli ile gerçekleştirilen her proje için borç üstlenimi mekanizması uygulanmamaktadır. Bu projelerin asgari yatırım tutarının 1 milyar TL ve üzeri olması koşulu bulunmaktadır.”

-2014 YILI İÇİN SÖZ KONUSU LİMİT 3 MİLYAR ABD DOLARI OLARAK BELİRLENMİŞTİR-

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yap-kirala-devret modeli ile gerçekleştirilmesi planlanan projelerde asgari yatırım tutarının 500 milyon TL olarak belirlendiği de belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Hazine risk yönetimi çerçevesinde, mali yıl içerisinde sağlanacak borç üstlenimi taahhütlerine bir sınır getirmek amacıyla yılı merkezi yönetim bütçe kanunu ile borç üstlenim taahhüt limiti getirilmiştir. 2014 yılı için söz konusu limit 3 milyar ABD Doları olarak belirlenmiştir. Kamu kuruluşları tarafından YİD modeli ile gerçekleştirilen projelere ilişkin ihalelerde, ihaleyi kazanan şirket ile ilgili idare arasında yapılan sözleşme taslakları, ihale dokümanlarının bir parçasıdır. Bu kapsamda ihaleye teklif veren bütün şirketler, projede borç üstlenim taahhüdü verilip verilmeyeceğini ihale aşamasında bilmektedir. Dolayısıyla ihale aşamasında öngörülmemiş ve haksız rekabet yaratacak şekilde ihale koşullarını değiştirecek bir borç üstlenim taahhüdü verilmesi mümkün değildir. Borç üstlenim anlaşması son derece teknik hususları düzenleyen özel hukuk sözleşmesi niteliğinde olup, Resmi Gazetede yayımlanması, bu anlaşmaların imzalanmasını takip eden dönemde gündeme gelmesi muhtemel diğer borç üstlenim anlaşmalarında kamunun müzakere gücünün sınırlanmasına sebep olacağı gibi görevli şirket tarafından sağlanan, üstlenim gerçekleşmediği sürece Hazine Müsteşarlığının taraf olmadığı/olmayacağı ve ticari sır niteliği taşıyan kredi koşullarının açıklanması sonucunu doğuracaktır. Bu nedenle borç üstlenim anlaşmaları Resmi Gazetede yayımlanmamaktadır.

Ayrıca, Müsteşarlıkça verilen borç üstlenim taahhütleri kapsamında oluşan koşullu yükümlükler ve bu yükümlülüklerin yarattığı kredi riskinin borç stoku, mali disiplin ve borç sürdürülebilirliğine olası etkileri, Hazine garantilerinde olduğu gibi, Hazine risk yönetimi kapsamında çeşitli senaryo analizleri ve araçlar vasıtasıyla ölçülmekte ve takip edilmektedir.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.