• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Hazine gerçekleri gizliyor mu?

Hazine gerçekleri gizliyor mu?
Sabah-atv havuzuna 630 milyon dolar veren işadamlarının borçlarına garanti veren Hazine, gerekçesini açıklayamadı.

TARAF -  Kamu-özel ortaklığı sistemi içinde bulunan, büyük ölçekli yap-işlet- devret ve yap-kirala-devret modeli yatırımlara garanti verilmesine ilişkin tartışmalar devam ederken, Hazine’den geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu yönetmelikle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, YİD ihalelerine giren şirketlerin garanti konusunu bildiği, dolayısıyla düzenlemenin haksız rekabete yol açmadığı belirtidi. Ancak bu açıklama, ‘gerçeğin gizlenmesi’ olarak değerlendirildi. Çünkü Hazine geçen hafta yapılan yönetmelik değişikliğiyle ‘Garanti’ sisteminin, ihalesi yapılmış projeler için geçmişe dönük ve limitsiz olarak uygulanması kararını vermişti. Buna karşın, söz konusu ihalelerin yapıldığı dönemde Hazine garantisi geçmişe dönük olarak işlemiyor ve garanti tutarının düzenlenen tüm ihaleler için 1 milyar TL (Örneğin 10 projenin toplamına verilecek garanti tutarının 1 milyar TL olması gibi) sınırı getiriliyordu. Getirilen düzenlemeyle yatırım tutarı 60 milyar doları bulan projeleri yapacak müteaahhitlerin yurtdışından alacağı borçlara Hazine garantisi verildi. Bu uygulama, çoğunluğu Sabah-atv için kurulan 630 milyon dolarlık havuza para veren işadamlarına ait borçların, bir anlamda devletin sırtına yıkılmasıanlamına geliyor. Yapılan işlem aynı zamanda Türkiye tarihinde ilk kez özel sektör borcunun sonradan yapılan bir değişikle Hazine’ye aktarılması anlamını da taşıyor.

10 maddede Hazine garantisi


The Wall Street Journal Türkiye, Hazine’nin garanti ile ilgili açıklamasını 10 maddede sıraladı. İşte, Hazine’nin dev projelere verdiği garantiyle ilgili sorular ve cevapları...

Kamu-özel işbirliği ile yapılan projelere neden şimdi Hazine garantisi getirildi?

HAZİNE: Hazine tarafından gerçekleştirilen borç üstlenimine ilişkin yönetmelikle, yeni bir model getirilmedi. Yönetmelikle, Hazine’nin gerçekleştireceği borç üstlenimlerinde usül ve esaslar belirlendi.

Getirilen borç üstlenim yönetmeliğinin yasal altyapısı nedir?

HAZİNE: Son yayımlanan yönetmelik ilk değil. Kamu Özel İşbirliği modellerinden olan yap-işlet-devret modeli ile ilgili projelere sağlanan yurtdışı finansmanın üstlenilmesine yönelik ilk düzenleme 2010 yılında 4749 sayılı kanunla yapıldı. Ayrıca Hazine tarafından gerçekleştirilecek borç üstlenimin genel çerçevesi ile ilgili 21 Şubat 2013 tarihinde aynı kanuna 8/A maddesi eklendi.

Borç üstlenim sözleşmesi bir projede ne kadarlık finansmana garanti veriyor?

HAZİNE: 3996 sayılı kanuna göre proje şirketlerinin yatırım tutarının minimum yüzde 20’si kadar özkaynak yükümlülüğü getirildi. Borç üstlenim taahhüdü özkaynak dışındaki finansmanı içeriyor. Ayrıca borç üstlenim taahhüdü sadece yurtdışından sağlanan finansmana tamamen veya kısmen verilebiliyor. Görevli şirketin kusuru nedeniyle sözleşmenin feshedilmesi nedeniyle fesih tarihi itibarıyla borç bakiyesinin yüzde 85’inin üstlenilmesi yönünde taahhüt veriyor. Böylelikle kreditörler de riski paylaşıyor.

Borç üstlenim anlaşması ile amaçlanan nedir?

HAZİNE: Borç üstlenim mekanizması ile proje şirketi hem de kreditör açısından projenin devamlılığı ve başarılı bir şekilde tamamlanması için gereken risk paylaşımı sağlanıyor.

KİT ve mahalli idarelerin YİD modeliyle gerçekleştireceği projelere de Hazine Garantisi verilecek mi?

HAZİNE: Hayır.

Borç üstlenim taahhüdü için asgari yatırım tutarı nedir?

HAZİNE: Genel bütçe kapsamları kamu idareleri ile özel bütçeli idareler tarafından YİD modeli ile gerçekleştirilen ve asgari yatırım tutarı 1 milyar TL ve üzeri yatırım tutarı olan projelerde borç üstlenimi mekanizması devreye girebilecek. Sağlık Bakanlı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yap-kirala-devret modeli projelerde ise asgari yatırım tutarı 500 milyon TL.

Bir yıl içerisinde ne kadarlık garanti verilebilir?

HAZİNE: Bütçe Kanunu ile borç üstlenim taahhüdü limiti getirildi. 2014 yılı için söz konusu limit 3 milyar ABD Doları olarak belirlendi.

Borç üstlenim anlaşmaları neden Resmi Gazete’de yayımlanmayacak?

HAZİNE: Borç üstlenim anlaşması son derece teknik hususları düzenliyor ve özel hukuk sözleşmesi niteliğinde. Bu sözleşmelerin Resmi Gazete’de yayımlanması, ileride yapılması muhtemel diğer borç üstlenim anlaşmalarında kamunun müzakere gücünü sınırlayabilir. Ayrıca şirket tarafından sağlanan, üstlenim gerçekleşmediği sürece Hazine’nin taraf olmayacağı ve ticari sır niteliği taşıyan kredi koşullarının açıklanmasına neden olur. Bu nedenlerle borç üstlenim anlaşmaları Resmi Gazete’de yayımlanmamaktadır.

Peki, Hazine garantilerinin ne kadar olduğu ve ne kadarlık bir risk içerdiği nasıl takip edilecek?

HAZİNE: Borç üstlenim taahhütlerinin yarattığı kredi riskinin borç stoku, mali disiplin ve borç sürdürülebilirliğine olası etkileri, Hazine garantilerinde olduğu gibi Hazine risk yönetimi kapmasında çeşitli senaryo analizleri ve araçları vasıtasıyla ölçülüp takip edilecek.

Bir ihaleye giren ve kaybeden şirket eğer o projeye daha sonra Hazine garantisi verilirse bu haksız rekabet yaratmayacak mı?

HAZİNE: Kamu kuruluşları tarafından YİD modeli ile gerçekleştirilen ihalelerde, ihaleyi kazanan şirket ile ilgili idare arasında yapılan sözleşme taslakları ihale dokümanlarının bir parçasıdır. Bu kapsamda ihaleye teklif veren bütün şirketler, projede borç üstlenim taahhüdü verilip verilmeyeceğini ihale aşamasında bilmektedir. Dolayısıyla ihale aşama-sında öngörülmemiş ve haksız reka- bet yaratacak şekilde ihale koşulla-rını değiştirecek bir borç üstlenim taahhüdü verilmesi mümkün değildir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.