CHP'li Sümer'den sansür yasasına tepki: Milleti cezaevi ile korkutan iktidarın ömrü 8 ay

CHP'li Orhan Sümer, Meclis'te görüşülen "sansür yasasını" eleştirdi. Sümer, "Milleti cezaevi ile korkutan iktidarın ömrü 8 ay. İktidar şunu unutuyor, zulmü arttıkça, karşılaşacağı tavır daha keskin olacak" dedi.

CHP'li Sümer'den sansür yasasına tepki: Milleti cezaevi ile korkutan iktidarın ömrü 8 ay

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen teklifin, Meclis’te görüşülmeye başlaması üzerine eleştirilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “Milleti cezaevi ile korkutan iktidarın ömrü 8 ay” dedi.

SARAY, EKONOMİ KÖTÜ DEMEK SUÇ OLSUN İSTİYOR

Orhan Sümer, “Teklifle ‘Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan’ kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Yani artık sosyal medyada, yerel haber sitelerinde, internet gazetelerinde iktidarın alehine bir şey yazıldı mı İktidar hemen suç oluştu diyerek nsanları cezaevlerine tıkacak. Ekonomiyi batırıp milleti intihara sürükleyenler, ‘Ekonomi kötü’ demek suç olsun istiyorlar” ifadelerini kullandı.

KEPENK KAPATAN ESNAFI NASIL GİZLEYECEKSİNİZ

Orhan Sümer, “Demokrasiyi içselleştirememiş Saray İktidarı ne yaparım da milyonların haykırdığı kötü gidişatı yasal zeminde sustururum derdinde. Bunun için titizlikle hazırladıkları sansür yasasını uygulamaya koymak istiyorlar. Herkesi sustursalar ne yazar. Kapanan dükkanları, kepenk kapatan esnafları, borcu yüzünden intihar edenleri nasıl gizleyecekler. Bu baskı daha büyük sosyal tepkilerin temelini atacak. İktidar şunu unutuyor, zulmü arttıkça, karşılaşacağı tavır daha keskin olacak” diye konuştu.

SEMT PAZARLARI MEMLEKETİN DURUMUNU ÖZETLİYOR

Orhan Sümer, “Saray İktidarı kimse ses çıkartmasın, iktidarı eleştirmesin, yolsuzluklar gündeme gelmesin, kirli ilişkileri vatandaş bilmesin istiyor. Bununla ilgili iki kelam yazan çizen kim varsa büyük bir hınçla cezaevine yollamak istiyor. Oysa o kadar çok yolsuzluk açıklandı bir kişi dahi mahkeme önüne çıkmadı. Dertleri ekonomik kriz ile ilgili pembe tabloyu sürdürebilmek. Gizleyecek saklayacak bir şey yok. Semt pazarlarının hali memleketin ekonomisini özetliyor” dedi.

Etiketler
Meclis Cezaevi