Kulis: AKP'nin 'strateji grubunda' konuşulanlar ortaya çıktı

Gazeteci Sedat Bozkurt, iktidar partisinin 'strateji grubunda' konuşulanları aktardı; MHP ile ittifakın AKP'nin siyaset yapma alanını daralttığı tespitinin yapıldığını söyledi.

Kulis: AKP'nin 'strateji grubunda' konuşulanlar ortaya çıktı

'Ankara kulislerini iyi koklamasıyla' tanınan gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga'da yayımlanan yazısında iktidar partisinde de, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nden oluşan 'altılı masaya' benzer bir mekaniğin çalıştığını söyledi.

AKP'de kalan tek 'A takımı' olarak adlandırılabilecek isimlerin belirli periyotlarla bir araya geldiğini, bu toplantıların bazılarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığını belirten Bozkurt, "Belki de Erdoğan’ın hoşlanmayacağı görüşlere muhatap olduğu parti içi tek toplantı bu toplantılar" dedi; ardından şunları söyledi:

"Ömer Çelik, Mahir Ünal, Naci Bostancı, Efkan Ala gibi deneyimli isimlerin yanı sıra yeni isimlerden Mustafa Şen ve Fahrettin Altun da bu strateji grubunun üyesi. Burada da gündem değerlendiriliyor, muhalefetin mevcut pozisyonu ile nasıl bir pozisyon alacağına ilişkin öngörülerde bulunuluyor.

'MHP İLE İTTİFAK, AKP'NİN SİYASET YAPMA ALANINI DARALTIYOR'

Millet ittifakının masasında olduğu gibi burada da çoğu zaman pek çok konuda derin fikir ayrılıkları çıkıyor. Ama bütün bunlar bir fikir zenginliği olarak kayıt altına alınarak geniş bir müktesebat oluşturuluyor. Örneğin burada yaşanan tartışmalarda da MHP ile yüzde 50 artıyı yakalamak için yapılan mecburi ittifak nedeniyle AKP’nin siyaset yapma alanının nasıl daraltıldığı tespiti yapılıyor.

Bu masada da adı konulmamış ittifak modeli nedeniyle sıkıntı olduğu görüşü mevcut ve aynı millet ittifakında olduğu gibi bir yazılı protokol ihtiyacı bulunduğu dile getirilmiş. Kürtlerin 1’inci partisi olma imkanının kaybedilmesi üzerine bu durum, Erdoğan’ın da katıldığı bir toplantıda dillendirilmiş yüksek sesle, MHP gerekçe gösterilerek.

'ERDOĞAN, 'BAHÇELİ'YLE GÖRÜŞMEYE İHTİYAÇ OLMASI HALİNDE DEVREYE GİRERİM' DEDİ'

Erdoğan bunun için çalışma yapılmasını istemiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmeye ihtiyaç olması halinde devreye gireceğini de anlatmış. Bu alanda sıkıntı görülmüyor çünkü kazanılmak zorunda olunan bir seçim var, partinin daha doğrusu içinde MHP’nin de bulunduğu Cumhur İttifakının önünde. Yerel seçimler öncesinde okutulan Abdullah Öcalan’ın mektubu bu konudaki en önemli deneyim. Bu pek çok girişimi mümkün kılabilecek bir deneyim. (...)"

Yazının tamamı.

Etiketler
MHP Kulis