Fettah Tamince rüşvet iddialarının ardından konuştu: Avukatım yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum

Hakkındaki 'FETÖ üyeliği' soruşturmasının düşürülmesi için avukatının savcı ile rüşvet pazarlığı yaptığı iddia edilen Fettah Tamince, "Avukat yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum" dedi.

Fettah Tamince rüşvet iddialarının ardından konuştu: Avukatım yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum

İş insanı Fettah Tamince, avukatı Ahmet Kürşat Köhle ile bir savcı arasında kendisinin "FETÖ üyeliği" soruşturmasından aklanması için rüşvet pazarlığı yapıldığına dair iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Halk TV'den Seyhan Avşar'a konuşan ve pazarlıktan haberi olmadığını öne süren Tamince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da avukat ekibinde olan Köhle için, "Suçlu mu suçsuz mu bilmiyorum. Öyle bir şey varsa gerekeni yaparım" diye konuştu.

Tamince'ye kurucusu olduğu ve yönetiminde yer aldığı Gaye Vakfı ve ona bağlı Antalya Bilim Üniversitesi'nin 15 Temmuz’dan sonra KHK ile kapatılmasının ardından dava açıldı. Ancak darbeden 4 ay sonra 22 Kasım 2016’da çıkarılan kararname ile üniversite yeniden faaliyetlerine başladı. Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin adı ‘Antalya Bilim Üniversitesi’ olarak değiştirildi. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığına Fettah Tamince getirildi. Başkan yardımcılığına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, üniversitenin mütevelli heyeti üyeliğine ise Ahmet Kürşat Köhle getirildi.

Halk TV'nin dünkü haberine göre ise 2017 yılında Antalya Cumhuriyet Savcısı olan S.B’nin Fettah Tamince ve eski mütevelli heyeti üyelerinin de şüpheli olduğu iki ayrı soruşturmaya bakarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle ile rüşvet pazarlığı yaptığı ortaya çıktı. Haberde Köhle ile savcı arasındaki rüşvet pazarlığının ise geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildiği, Erdoğan’ın da vekalet verdiği tek avukat olan Ahmet Özel’i arayarak konuya ilişkin bilgi aldığı ve avukat Köhle’nin yetkilerinin alınmasını istediğine dair detaylar yer aldı. Bu habere ilişkin sorularımızı yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel ise rüşvet isteyenin savcı olduğunu öne sürerek konuyu bildiğini ve ellerindeki delilleri Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) vermediği için pişman olduğunu açıkladı.

‘HEPİMİZİN İSTEDİĞİ ADALETİN YERİNE GELMESİ’

Fettah Tamince konuyla ilgili Seyhan Avşar'a verdiği demeçte, “Herkesin istediği şey adil yargılanmak. Onun dışında dilediğimiz, istediğimiz hiçbir şey yok. Herkes herkesle ilgili iddiada bulunabilir, çamur atabilir belge sunabilir. Ama günün sonunda hepimizin güvendiği adaletin yerine gelmesidir. Yoksa dünya hepimize zindan olur” dedi.

İDDİALARI REDDETTİ

"FETÖ borsası"ndan habersiz olduğunu öne süren Tamince, “Ne benim ne de kardeşimin haberi var. Ne avukatın ne de savcının böyle bir görüşmesinden haberim yok. Avukat suçlu mu suçsuz mu bilmiyorum. Yaptı mı yapmadı mı onu da bilmiyorum. Ancak öyle bir şey varsa gerekeni yaparım. Benim ismimi milyonda bir de olsa kimsenin böyle bir şeye bulaştırmasını izin vermem” diye konuştu.

'FETÖ soruşturmalarından ve davalarından kurtulmak için rüşvet verdiniz mi?' sorusuna ise Tamince, “Hayır, asla, kesinlikle. Dosyalarım Yargıtay’da değerlendirildi. Oradan da beraat ettim. Rüşvet verecek bir durumum yok. Kendimi her zaman her platformda Allah’a hamdolsun savunmayla ilgili bir sıkıntım yok. Bu konularla ilgili suç işlediğime inanmıyorum. Günün sonunda adaletin verdiği karara saygılı olacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler
FETÖ Rüşvet Savcı Soruşturma