Seçim ekonomisi devrede: Kabine'den öğrenciye günlük destekte artış, çiftçiye 'elektrik' desteği çıtkı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamaya göre çiftçi elektrik faturasını artık hasat sonunda ödeyebilecek.

Seçim ekonomisi devrede: Kabine'den öğrenciye günlük destekte artış, çiftçiye 'elektrik' desteği çıtkı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Seçim süreci yaklaşırken sık sık muhalefeti hedef alan Erdoğan, Kabine toplantısında da sözü yeniden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na getirdi. 

"Bay Kemal" diye seslendiği Kılıçdaroğlu'nun icraat yapamayacağını savunan Erdoğan, 2001 yılında yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı için CHP liderinin televizyonlarda karşı propaganda yaptığını iddia etti. 

Erdoğan, "Bay Kemal televizyon televizyon dolaşıyordu. Sabiha Gökçen'e ne gerek var diyordu. Anlamaz bunlar. Şimdi biz ikinci pisti de yapıyoruz. Mayıs'ta bitiyor. Bir taraftan yeni terminal binasını da yapacağız. Malezyalılar biz yapalım diyor. Önceden çıkmak istiyorlardı" dedi.

Bakanların Kabine toplantısına neşeli geldiğini de söyleyen Erdoğan, müjdeler vereceğini duyurdu. Çiftçinin artık elektrik faturasını hasat sonunda ödeyebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, Ziraat Bankası'nın hasat sonunda 5 yıl vadeyle faizsiz kredi vereceğini duyurdu. 

Erdoğan, yurtta kalan öğrencilere de günlük desteğin 25 liradan 60 liraya çıkartıldığını açıkladı. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır vaşları şöyle: 

"İKİ YIL İÇİNDE 250 BİN KONUTU TAMAMLAYACAĞIZ"

''İlk evim iş yerim' kampanyasında talep toplama süreci önümüzdeki ayın sonuna kadar devam edecek. Başvuru sayısı şimdiden 5 milyona dayanan bu kampanya Türkiye'nin bu zamana kadar en büyük sosyal atılımı olacak. Projenin 5 bin konutluk ilk diliminin temelini 25 Ekim'de atıyoruz. İki yıl içerisinde 250 bin sosyal konut tamamlanacak ardından bunu 500 bine çıkaracağız. 

Hep söylediğimiz gibi biz 20 yıldır eser hizmette yarışacağımız bir muhalefetin özlemini çektik. Görüşüne bir süre daha aynı arayışı sürdüreceğiz. 

ÖĞRENCİ BARINMA SORUNU

Öğrencimilerizin barınma sorunlarını siyasi istismar haline getirmek isteyenlerin dünyadan da Türkiye'den de haberdar olmadığı aşikardır. 

Kredi ödemelerinin ana paradan yapılmasına ilişkin düzenleme Ekim ayında Meclis gündemine gelecektir. 

Yüksek öğretimde yurtlarda kalan öğrencilerimize verdiğimiz beslenme yardımını günlük 60 liraya çıkardık. Beslenme yardımını aylık 1500 liraya yükseltiyoruz. 

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Rusya-Ukrayna savaşında her iki tarafla diyaloğu sürdürerek pek çok diplomatik başarıya imza attık. Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerimizi daha derinleştirmek istiyoruz.  

Özellike Tahıl Koridoru ile başlayan sürecin esir takasıyla devam etmesi ülkemiz adına oldukça gururlu bir durumdur. Şu an itibariyle 5 milyon tonun üzerinde tahıl ihracatını gerçekleştirdik.

Artık hedefimiz Rusya ve Ukrayna liderlerini en kısa sürede bir araya getirerek savaşı durdurmaktır.

YUNANİSTAN İLE GERGİNLİK

Komuşumuz Yunanistan'ı buram buram tahrik kokan politikalarını izliyoruz. Yunanistan ne askeri ne politik bizim muhatabımız değildir. 

Daha geçen Ağustos ayında 100. yılını kutadığımız zaferlerimizi hem Yunan yöneticilere hem Yunan halkına hatırlatırız.

Birilerinin eteklerine sığınarak özgürlük olmaz. Yunanistan'ın gelecek çeyrek asrını ipotek altına alan ekonomik ve siyasi angajman bizi değil asıl Yunan halkını tehdit etmektedir. 

MUHALEFETE TEPKİ

Sadece bu ayın 22 gününde Osmangazi Köprüsü'nü günde ortalama 51 bin araç kullandı. Araç garanti oranı yüzde 116'ya, garanti rakamının üstüne çıkmış durumda. Adını niye Yavuz Sultan Selim koydunuz. Kendi adını koysaysın. Ben öldükten sonra siz koyarsınız dedim. Biz tarihimizle gurur duyuyoruz. Onlar tarih yazdılar. Sultan Abdülhamit 33 sene gram yer kaybetmeden Osmanlı'yı yöneltti. 

İstanbul Havalimanı bu ayın ilk 20 günü 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı. Biz bu eserlerle övüneceğiz. Sen ne yaptın onu söyle. Öyle İstanbul'da çeşmenin musluğu ile açılış olmaz. 

Bay Kemal televizyon televizyon dolaşıyordu. Sabiha Gökçen'e ne gerek var diyordu. Anlamaz bunlar. Şimdi biz ikinci pisti de yapıyoruz.  Mayıs'ta bitiyor. Bir taraftan yeni terminal binasını da yapacağız. Malezyalılar biz yapalım diyor. Önceden çıkmak istiyorlardı. 

Ya bir de sen kalk de ki; 'biz şöyle metro yaptık.' Yahu anlamaz böyle işleri. 

ÇİFTÇİLERE ELEKTRİK YARDIMI

Bugün Kabine toplantımız bayağı neşeliydi. Bakan arkadaşlarım bayağı iyi hazırlanmışlar. Çiftçilerimizin en önemli giderleri arasında yer alan elektrik faturalarında KDV faturalarını düşererek üreticilerimize destek sağlamıştık. 

Bugün de elektrik faturaları ile ilgili yeni bir düzenlemenin müjdesini veriyoruz. Bundan böyle elektrik faturaları hasat sonunda ödenebilecek. Önceden kalan elektrik borçları için beş yıla varan vadeyle faizsiz geri ödemeyle kapatabilecek. 

Sosyal yardımlar kapsamında ev yapım yardımını 200 bin liraya yükseltiriyoruz. Prefabrik ev yapımını 40 bin liradan 150 bin liraya ev onarım yardımını 25 bin lirada 75 bin liraya öksüz yetim yardımını 300 liradan 600 liraya, şartlı sağlık yardımını 55 liradan 100 liraya yükselttik. 

Türkiye aile destek programımızın kapsamını genişletiyoruz. Bütçesini 40 milyar liraya yükseltiyoruz. "