GERÇEK GÜNDEM -

Evde bakıma muhtaç olan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için her ay düzenli olarak ödenen evde bakım yardımı bu ay çok sayıda yurttaşın hesabına yatmadı. Bazı illerde ödemelerin yapıldığı belirtilirken yetkililere ulaşamayan yurttaşlar medya ve sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalıştı. 

BAKAN YANIK'TAN BİR GARİP AÇIKLAMA

Düzenli olarak her ayın 15'inde ödenen aylıkların hesaplarına yatmadığını gören yurttaşlar yetkililere ulaşmaya çalışsa da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklama tepkileri artırdı. 

Bakan Yanık açıklamasında, "Her ay düzenli bir şekilde yararlanıcıların banka hesaplarına yatırdığımız Evde Bakım Yardımlarının takip edildiği sistemde elektronik bir güncellemeye gidildi. Ödemeler yeni sistem üzerinden yatırılıyor" ifadelerini kullandı. 

 

MAĞDUR YURTTAŞLAR İSYAN ETTİ

Evde bakım yardımı ile geçimini sağlamak ve yakınlarını iyi koşullarda yaşatmak için çabalayan çok sayıda yurttaş tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. İktidarı "sorumsuzluk" ile suçlayan yurttaşlar güncelleme hakkında önceden açıklama yapılmamasına, yapılan değişikliğin ödeme günü ile aynı tarihe getirilmesine dikkat çekti.

Öte yandan paylaşımlarda engelli atamaları, ihtiyacı olduğu halde yardım alamayan kişilerin sorunları ve sosyal hizmet çalışanlarının özlük haklarının verilmemesi üzerine mesajlar da yer aldı. Bazı yurttaşların Yanık'ı istifaya davet ettiği de görüldü.

içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3'ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır.