Öğrenci servislerine yüzde 40 zam beklentisi

Art arda gelen akaryakıt zamlarının ardından öğrenci servislerine yüzde 40 zam gelmesi bekleniyor.

Öğrenci servislerine yüzde 40 zam beklentisi

Yaz tatilinde sona doğru yaklaşırken eğitim masraflarındaki artış da merak konusu olmaya başladı. Ulaşımdan, kırtasiyeye birçok kalemde önceki yıla göre devasa zamlar bekleniyor.

Özellikle akaryakıt fiyatlarındaki artış bu yıl servis ücretlerine de yansıyacak.

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala servis ücretlerine en az yüzde 40 zam bekleniyor. Okul servisi ücretlerine en son nisan ayında zam yapılmıştı. Yeni beklenen zamla birlikte servis ücretleri yıllık en az 6 bin 600 liraya yükselecek.

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkan Vekili Aziz Baş, zam oranının ne kadar olacağını öngöremediklerini, ‘maliyet artışlarına göre fiyatlarda güncelleme yapılacağını" belirtti. Yandaş medya Yeni Şafak’tan Mehmet Ali Parto’nun haberine göre, İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sınar şunları söyledi: "Şu anda servislerimiz haftada beş gün olarak hizmet veriyor. Yıllık ücretler sekiz buçuk ay olarak hesaplanıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim gerçekleşiyor. Ayrıca bu ücretlere ek, ilkokul ve ortaokullarda rehber personel var. Bu fiyatlara yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. Etüt için kullanılan servislerde, fiyatlara yüzde 30 daha ekleniyor." Yeni fiyat tarifesiyle ilgili teklifler 15-20 Ağustos tarihleri arasında UKOME’de tartışılacak ve ay sonunda kesinleşecek. Öte yandan kitap, giyim ve kırtasiye masraflarında da artış bekleniyor. Ulaşımda yıllık enflasyon TÜİK’e göre yüzde 119 giyimde ise yüzde 32.

Etiketler
Akaryakıt Öğrenci