"Emniyet Genel Müdürlüğü adına sergilenen bu cür’etkarlık, yeni bir vesayet oluşumunu mu haber veriyor?"

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu'na polisin kullandığı sözler tepki çekerken Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklaması hakkında Ahmet Taşgetiren dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

"Emniyet Genel Müdürlüğü adına sergilenen bu cür’etkarlık, yeni bir vesayet oluşumunu mu haber veriyor?"

Ankara'da Somali kökenli Türkiye Vatandaşı'nın işlettiği restoranın tabelasına polisin müdahalesine tepki gösteren DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu'na polisin "Susar mısın? Sen haddini bileceksin, parmağını sallamayacaksın bana. Senin gibi tiplerin ne olduğu belli. Ahlâksız sensin lan, adam gibi konuş" ifadelerini kullanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya tepkiler sürüyor.

EGM tarafından yapılan açıklamada Yeneroğlu'nun hedef gösterilmesine ve polis düşmanı ilan edilmesine Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren de tepki gösterdi. 

TAŞGETİREN'DEN POLİS VESAYETİ İDDİASI 

Karar yazarı Taşgetien, "Ne yani, Emniyet Genel Müdürlüğü, insan hakları savunucusu bir milletvekilini hedef göstermekle, tüm topluma “sizi savunanı bile böyle damgalarız, onun için uyağınızı denk alın” ikazını mı yapmış oluyor?" yorumunda bulundu. 

Taşgetiren EGM'nin tavrının "polis vesayeti" algısı yarattığı değerlendirmesinde bulunarak "Türkiye’nin milletvekillerinin ayak üstü fırçalandığı “Polis devleti” diye nitelenmesini göze alacak bir cür’eti nasıl sergiler bir bürokratik kurum? Eskiden “askeri vesayet” vardı Türkiye’de, şimdilerde asker siyasi iradenin emrine girdi, peki Emniyet Genel Müdürlüğü adına sergilenen bu cür’etkarlık, yeni bir vesayet oluşumunu mu haber veriyor?" ifadelerini kullandı.

Taşgetiren iktidara, "Bu olayı gördü mü sayın Cumhurbaşkanı? Gördü ise, EMG’nin tavrına ilişkin bir değerlendirmesi oldu mu? İçişleri Bakanı ile bu konuda ne konuşuldu? EMG, bir iktidar (AKP – MHP) milletvekilini de böyle itham etse sessiz kalınır mıydı? Bu konuda Devlet Bahçeli’nin tavrı mı beklendi yoksa?" sorularını yöneltti. 

AHMET TAŞGETİREN'İN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

NE OLMUŞTU?

Ankara'da DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile Somalilere ait dükkanın tabela açılışına izin vermeyen polis arasında gerilim yaşandı.

“Hukuksuz talimatlar uygulamayacaksınız, ırkçılık yapamazsınız” diyen Yeneroğlu’na polis “Ahlaksız sensin lan, lan sus, senin gibi tiplere ne olacağı belli. Adam gibi konuş” şeklinde karşılık verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konu hakkında yapılan açıklama ise şöyle olmuştu:

"Söz konusu milletvekilinin hukuki çerçevede yapılan bu işlemi, iş yeri sahibinin uyruğuna bağlayarak, siyasi bir zemine çekmeye çalışarak ırkçılık yapıldığını iddia etmesi de ayrı bir garabettir. Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, denetim esnasında polisimize hem fiziksel hem sözlü hakaretlerde bulunmuştur.

Ancak milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak personelimizi tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir şekilde karşılık vererek nahoş bir kelime kullanmıştır. Sadece kullandığı bu kelime bizi üzmüş olup konuyla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili personele gerekli uyarılarda bulunulmuştur. Bununla birlikte söz konusu milletvekili hakkında görevi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacaktır.

Ülkemizde ten renginden ve uyruğundan dolayı hiç kimseye farklı bir tutum takınılması söz konusu olmamasına rağmen kanun dışılığı örtmek amacıyla iş yeri sahibince dile getirilen 'Tenimden dolayı böyle davranıyorlar.' iftirası da bu oyunun diğer bir parçasıdır. Ayrıca bu konuda da suç duyurusunda bulunulacaktır."