Halk TV yazarı İsmail Saymaz, dokuz valinin merkeze çekildiği, on valinin görev yerinin değiştirildiği Valiler Kararnamesi'nin perde arkasını irdeledi. İki hafta önceye kadar Diyarbakır Valisi olarak görev yapan Münir Karaloğlu'na dikkati çekerek şunları söyledi:

"Bilhassa Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Soylu'nun ilişkisinin gergin olduğu biliniyordu. Ancak Rizeli Karaloğlu'na dokunmak mümkün olmamıştı. Ta ki Erbil Valisi Omid Xoşnav'ın Karaloğlu'na 'Kürdistan Albümü' hediye ettiği güne kadar.

'İKİ İDDİA VAR'

İddiaya göre MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp, bu olayı MHP Genel Merkezi'ne taşıdı. Bahçeli'nin danışmanı Yıldıray Çiçek, parti gazetesi Türkgün'de Karaloğlu'na tepki gösterdi.

Bir diğer iddiaya göre Soylu, Diyarbakır Anneleri'ne iftar yemeği verdi. Karaloğlu ise Kayaalp'i davet etmedi. Soylu, Kayaalp'i bizzat çağırdı."

'BİRİLERİ ŞİKAYET ETMİŞ'

Karaloğlu'nun merkeze çekilmesini AKP'de Kürt kimliğiyle öne çıkan üst düzey bir yetkiliye sorduğunu belirten Saymaz, aldığı yanıtı şöyle paylaştı:

"Şehirde kendisini sevdirdi. Kürtçe'nin yaşatılmasıyla ilgili samimi bir gayreti vardı. Hakkında kimse kötü bir şey söyleyemez. Büyük hizmetler etti. Rize ve Trabzon kardeşlikleri geliştirdi. Diyarbakır turist kaynıyor onun sayesinde. Şehri canlandırdı.

AK Parti il teşkilatıyla sıkıntılıydı. Birileri şikayet etmiş. Karaloğlu, kendi doğruları olan biri. İl teşkilatı onu yönetemediğini düşündü."