Çorlu tren katliamında yakınlarını kaybedenlerin Anayasa Mahkemesi önünde yapmak istedikleri açıklamaya polis müdahale etti.   

8 Temmuz 2018’de 25 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı Çorlu tren katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin; Anayasa Mahkemesi önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polis müdahale etti.

Gazete Yolculuk'un haberine göre ailelerin yanında TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve CHP eski milletvekili Aylin Nazlıaka da vardı. İki müdahalenin ardından ailelerin basın açıklaması yapmasına polis tarafından izin verildi.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, kendilerini engellemek isteyen polislere “Can var ortada. Orada çocuk da öldü, polis de öldü. Bunu zorlarsanız zarar verirsiniz. Polis teşkilatına, iktidara, hukuka da zarar verirsiniz. Biz geçeriz, bunu istiyorsanız yaparız ama daha çok haber olur” ifadelerini kullandı.

Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalaştı!

Polis, avukatlar ve milletvekilleri ile yaptığı görüşmenin ardından yaşamını yitirenlerin ailelerinin bulunduğu kalabalığa saldırmaya yeltendi. Ailelerin ısrarı üzerine çevik kuvvet polisleri, yakınlarını kaybeden yurttaşlara plastik mermi ile saldırdı. Barikatı aşan aileler, Anayasa Mahkemesi binasının kapısının önünde saldırıya uğramaya devam etti. Katliamda yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalaştı.

‘Kaldırıma, yola gösterilen hassasiyet bu dosyaya gösterilmedi’

Ailelerin basın açıklamasını yapmak istemesi üzerine polisten ikinci saldırı geldi. Bazı ailelerin gözaltına alındığı öğrenildi. İkinci saldırının ardından konuşan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, “7’si çocuk 25 kişi öldürüldü. Kaldırıma, yola gösterilen hassasiyet bu dosyaya gösterilmediBu dosyada bir tane tutuklu yok. Devletin bu dosyaya hassasiyet göstermesini istiyoruz. 7 çocuk öldürüldü, 7 çocuk!” ifadelerini kullandı.

İkinci saldırının ardından, aileler Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel, basın açıklamasının ardından aldığı sözde “Ben kimseye zarar vermek için burada değilim. Ben ‘9 yaşındaki çocuğumun kılına zarar gelirse dünyayı yakarım’ diyen bir anneyim. Ben tüm sorumluların karşımıza gelmesini, yargılanmasını istiyorum. Aksini kabul etmiyoruz. Elbet devran değişecek. Biz onları yargılayacağız” ifadelerini kullandı.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden avukat Mürsel Ünder, dosyadaki son duruma ilişkin bilgilendirmede bulunacağını ancak yaşanan polis saldırısından sonra elindeki dosyanın hiçbir hükmünün kalmadığını kaydetti. “Bugün bu ailelere böyle bir şeye maruz kaldıkları için ben utanıyorum. Bu dosya yok hükmündedir, utanıyorum avukatlığımdan, yere batsın bu dosya” diyerek polise tepki gösterdi.