Eski Danıştay üyesi Halide Esen'e FETÖ'den verilen ceza bozuldu

Eski Rize Valisi Kasım Esen’in eşi, eski Danıştay üyesi Halide Esen’e FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu.

Eski Danıştay üyesi Halide Esen'e FETÖ'den verilen ceza bozuldu

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Rize Valisi Kasım Esen’in eşi eski Danıştay üyesi Halide Esen’e FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasını bozdu.

Kurul, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Danıştay üyesi olarak atanan Esen’in, örgütün iradesiyle Danıştay’a seçildiğinin tespit edilemediği, hükümetin çağrısı sonrasında Bank Asya’daki hesabını kapattırdığı ve Danıştay üyeliği boyunca örgütsel saikle hareket ettiğine ilişkin delil bulunmadığı gerekçesiyle, sanığın beraatına karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Karar oy çokluğu ile alındı.

FETÖ İRADESİYLE SEÇİLDİĞİ BELİRLENEMEDİ

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, eski Danıştay üyesi Halide Esen, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilmiş ve hakkında FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla dava açılmıştı. İlk derece mahkemesi sıfatıyla davaya bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi de yargılama sonucu Esen’i 6 yıl 3 ay hapse mahkum edilmişti. Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay Ceza Genel Kurulu (CGK), Esen hakkındaki mahkumiyet hükmünü oy çokluğu ile bozdu. CGK’nın kararında, Esen’in Maliye Bakanlığında avukat olarak görev yaparken Mart 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçildiği belirtilerek, sanığın Danıştay üyeliğine seçilmesinin FETÖ’nün iradesiyle gerçekleştiğinin belirlenemediği kaydedildi.

ARAMAYI EŞİ YAPTI

Esen’in, Bank Asya’daki hesabının Fetullah Gülen’in çağrısından önce açıldığı vurgulanan kararda, hesabın 17-25 Aralık süreci sonrasında hükümet yetkililerinin yaptığı duyurular sonrasında da kapatıldığına dikkat çekildi. Kararda, Halide Esen adına kayıtlı cep telefonundan, eşinin meslektaşı olan ve örgütün tepe yöneticileri arasında gösterilen eski Emniyet Müdürü Osman Karakuş'la kurulan irtibatın, eşi Kasım Esen’in Ankara’da yargılandığı davadaki savunma ile açıklandığına değinildi.

Kararda, Kasım Esen’in mahkemedeki, “Görevim ve mesleğim icabı Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı ve 1. Hukuk müşavirliği yapmış Osman Karakuş'u tanırım. Hükümetin zirvesinin yönlendirmesi ile silah ruhsatlarına ilişkin hukuki düzenlemeler üzerine çalıştık. Çoğu kanunlaştı” şeklindeki savunması dikkate alındığında, aramanın bizzat Halide Esen tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilemediği ifade edildi.

"ÖRGÜTSEL SAİKLE HAREKET ETTİĞİNE İLİŞKİN DELİL YOK"

Esen’in Danıştay üyeliği boyunca yer aldığı Daire kararlarında örgütsel saikle hareket ettiği yönünde herhangi bir delil bulunmadığı kaydedilen kararda, tanık anlatımlarına göre de örgüt tarafından takip edilen davalarda örgütle birlikte hareket etmediğinin anlaşıldığı belirtildi.

Kararda, sanığın bilgisayarında çıkan ve bir haber sitesine ait olduğu anlaşılan video kayıtlarının tek başına cezalandırma için yeterli olmadığına dikkat çekilerek, “Sanığın aşamalardaki samimi ve istikrarlı savunmalarının aksine örgütle organik bağ kurup hiyerarşik yapısına dahil olmak suretiyle süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösteren eylemler gerçekleştirdiğine ilişkin her türlü şüpheden uzak, mahkumiyetine yeterli, kesin ve inandırıcı delil bulunmaması karşısında delil yetersizliği nedeniyle beraatına karar verilmesi gerekirken mahkumiyetine hükmolunmasında isabet bulunmamaktadır” denildi.