Erdoğan'ın avukatı Özel konuştu: "Pelikan diye bir çete varmış, bugüne kadar Pelikan Grubu'ndan kimseyle görüşmedim"

Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, rüşvet iddialarını doğruladı. Yargıdaki yapılanmalarla ilgili konuşan Özel, "Pelikan diye bir çete de varmış. Bugüne kadar Pelikan Grubu’ndan birisiyle daha yan yana, el ele, göz göze görüşmüş değilim" dedi.

Erdoğan'ın avukatı Özel konuştu: "Pelikan diye bir çete varmış, bugüne kadar Pelikan Grubu'ndan kimseyle görüşmedim"

Fethullahçı Zaman Gazetesi’nin eski ortağı Fettah Tamince’nin Antalya’daki FETÖ soruşturmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ile savcı arasında dönen rüşvet pazarlığı tartışılamaya devam ediliyor.

Erdoğan’ın davalarında en yetkili avukat olan Ahmet Özel, rüşvet skandalıyla ilgili Halk TV’den Seyhan Avşar’a konuştu. 2017 yılından beri bu olaydan haberdar olduğunu belirten Özel, “Bazı deliller vardı. Ancak savcının hasta bir çocuğu varmış. Acıyıp HSK’ya vermedim. Pişmanım” dedi.

Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel bugüne kadar pek çok iddia ile gündeme geldi. Özel’in yargı içinde oluşturulduğu öne sürülen İstanbul Grubu içerisinde önemli bir yere sahip olduğu, kritik davalarda hakim ve savcıları baskı altına alarak yargıyı etkilediği, bazı dosyalardan ise para karşılığı istenilen kararı çıkarttığı öne sürüldü.

Hakkında pek çok FETÖ soruşturması bulunan Fettah Tamince’nin de yine Ahmet Özel ve ortaklarının çabasıyla aklandığı iddia edildi. Özel’in yetki vererek Antalya’daki dosyalarının başına getirdiği avukat Ahmet Kürşat Köhle’nin 2017 yılında Tamince soruşturmasının savcısıyla yaptığı rüşvet pazarlığı ise ‘FETÖ Borsası’nın nasıl döndüğünü, zengin iş adamlarının ya da siyasetçilerin bu soruşturmalardan ve davalardan nasıl aklandığını bir kez daha gözler önüne serdi.

“İRFAN FİDAN BİZİM KARDEŞİMİZDİ”

Avukat Özel, yargı içinde İstanbul Grubu olarak anılan grubu bilmediğini ileri sürdü. Anayasa Mahkemesi Üyesi olan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan için “Bizim dostumuzdu, kardeşimizdi” diyen Özel, yargı içindeki yapılanmalara dair dikkat çeken yorumlarda bulundu.

“BUGÜNE KADAR PELİKAN GRUBU’NDAN BİRİSİYLE DAHA YAN YANA, EL ELE, GÖZ GÖZE GÖRÜŞMÜŞ DEĞİLİM”

“Nedir bu İstanbul Grubu anlatsanıza, içerisinde kimler var? Ona bakarsanız bir yerde okudum. Pelikan diye bir çete de varmış” diyen Ahmet Özel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar Pelikan Grubu’ndan birisiyle daha yan yana, el ele, göz göze görüşmüş değilim. Eğer Serhat Albayrak Pelikan Grubu’ndaysa onu tanırım, onla görüşmüşümdür. Kendisi kardeşimdir. Ama bir gazeteciden (Hilal Kaplan), onun eşinden (eski eşi Süheyb Öğüt) bahsediliyor. Bir villadan bahsediliyor. O villaya girip çıkan birisiyle de ömrü hayatımda görüşmedim.”

“2 YILDIR ERDOĞAN'A BİLGİ VEREMİYORUM”

Türkiye’de yargı sistemiyle ilgili de konuşan Ahmet Özel, daha önce yargıdaki sorunlarla ilgili Erdoğan’a bilgi verdiğini ancak iki yıldır bilgi veremediğini söyledi:

“Hepimizin içine sinmeyen şeyler elbette var. Üniversiteden 1995 yılında İstanbul mezun oldum. 1997’de 28 Şubat sürecinde MÜSİAD’ın avukatlığını yaptım. 1999’da Büyükşehir operasyonlarının olduğu dönemde Albayraklar’ın avukatlığını yaptım. Emin olun 1996’da aldığım ruhsattan bugüne yargı azımsanamayacak yol katetti. AK Parti sorunları çözebildiği kadar çözmüştür. Zaman zaman Cumhurbaşkanımıza sıkıntılar hakkında bilgi veririm. Ancak iki yıldır veremiyorum.”