Savunma Sanayi Başkanı Demir: F-16 verilmezse Su-35 dahil bütün alternatifler masaya gelir!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CHH Türk'te yayımlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu'na konuk olarak soruları yanıtladı. Demir'nin F-16 açıklaması dikkat çekti.

Savunma Sanayi Başkanı Demir: F-16 verilmezse Su-35 dahil bütün alternatifler masaya gelir!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN Türk ekranlarında yayımlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu'na katıldı. Demir "F-16 verilmezse ve çok çok mecbur kalırsak Su-35 dahil bütün alternatifler masaya gelir. Türkiye opsiyonsuz değildir. ABD hiçbir şey vermese dahi F-16'larımızı yerli sistemlerimizle modernize etme kabiliyetimiz var." açıklamasıyla dikkat çekti.

Demir'in açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

"Türkiye'nin açılımı devam ediyor. Türkiye'nin Afrika açılımı önemli. Güney Afrika teknoloji açısından önde olan ülke olarak görünüyor. Fuarda olmamız önemli. Çok çeşitli coğrafyalarda boy göstermeye devam ediyor. Afrika, Güney Amerika, Orta Asya önemli iş birliği, ticari imkanlar görüyoruz.

Fuarlarda hangi anlaşmalar yapıldıdan ziyade her fuarda hangi adımı attık. bir sonra ki aşamayı nasıl inşa ettik diye bir kavram var orada boy göstermek önemli. İlginin artarak devam ettiğini gördük. Orada çeşitli adımlar atıldı. burada atılan adımlar imza sonuçlarını getiren daha önce inşa ettiğiniz adımlar oluyor. Çok olumlu gelişmeler oldu. Güney Afrika makamları, fuara katılanlar ve Afrika ülkeleri artan ilgi seviyesi gösterdiler. Bulunmuş olmak önemlidir.

SAVUNMA SANAYİNİN 2023 HEDEFLERİ NE?

Savunma sanayii özelinde verdiğimi taahhütler ve proje takvimleri var. Onların önemli bir kısmını 2023'e odaklama hedefimiz vardı. Milli Muharip Uçak'ın hangardan çıkışı, KIZILELMA'nın uçuşu, bu önümüzdeki yılların önemli projeleri. Denizcilik anlamında Anadolu gemimiz servise girecek. TB-3 oraya hazır hale gelecek. Muhtelip çapta füzelerimiz var bunların birisi seyir füzesi. Onların gelişerek devreye girdiğini göreceğiz. GÖKBEY helikopterimiz uçuşlarını yaptı çok yoğun testlerden geçti. İlk teslimatımızı jandarmamıza yapacağız. Çok sayıda müşteri var. Hızla üretim zincirini tamamlayıp teslimatını sürdüreceğiz. Atmaca füzelerimiz yerli motorla uçmaya başlayacaklar.

BOZDOĞAN hava füzelerimiz var. İMECE yer gözlem uydusu uzaya gidecek. Çok sayıda kara aracımız olduğu için onların çeşitli versiyonlarının devreye gireceğini göreceğiz.