Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da “LGBTİ karşıtlığı” adı altında buluşan 6 bin kişi, "nefret suçu" kavramını eyleme dönüştürmüştü. Mitingte 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hedef alınmıştı.Onur Haftası Yürüyüşü’nü yasaklayan İstanbul Valiliği’nin bu yürüyüşe izin vermesi ise tepkilere neden olmuştu.

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve büyük tepki çeken LGBTİ karşıtı yürüyüşle ilgili de açıklama yaptı.

Yanık, "Eşcinselliği normalleştirmek ya da normal görmek gibi bir lüksümüz yok. Ancak devlet olarak her vatandaşın temel insan haklarını korumak görevimiz" dedi. 

İktidar karşıtı tüm protestolara yapılan sert polis müdahalelerini unutan ve her grubun protesto hakkı olduğunu söyleyen Yanık "Nefret söylemini yanlış buluyorum. Ben bir hukukçuyum ve mesleğimin büyük bölümü insan hakları temelinde geçti. Nefret söylemini kime karşı olursa olsun yanlış buluyoruz." ifadelerini kullandı.

Tamamını okumak için tıklayın