İstanbul Barosu Gülşen'e sahip çıktı: Dikkat çeken 'sürtük' göndermesi

İstanbul Barosu, imam hatiplilere yönelik yaptığı açıklamalar nedeniyle hedef gösterilen ve gözaltına alınan sanatçı Gülşen'e sahip çıktı. İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden yapılan açıklamada, Erdoğan'ın 'sürtük' sözlerine gönderme de yapıldı.

İstanbul Barosu Gülşen'e sahip çıktı: Dikkat çeken 'sürtük' göndermesi

Sanatçı Gülşen, 30 Nisan’daki konserinde imam hatip liseliler hakkındaki ifadeleri nedeniyle gözaltına alınmış, Gülşen, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine sevk edilmişti.

İSTANBUL BAROSU'NDAN AÇIKLAMA

Gülşen'in gözaltına alınması günün en çok konuşulan başlıklarından biri olurken; İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi yaptığı açıklama ile Gülşen'e sahip çıktı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi Direnişi'ne katılanlar için sarf ettiği 'sürtük' ifadesinin de hatırlatıldığı açıklama şöyle:

''T.C. Anayasa'sının 26. maddesinde: 'Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkında sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar' denilerek herkesin düşünce, fikir ve kanaatlerini açıklama hakkında sahip olduğu belirtilmiştir.

Bu bağlamda her yurttaşın suç oluşturmadıkça ifade özgürlüğü olduğu gibi sanatçı Gülşen de bir yurttaş olarak fikirlerini özgürce açıklayabilir.

Sanatçının 'kin, nefret ve ayrımcılık' içeren sözler sarf ettiğini belirten Adalen Bakanı'ndan gezi direnişinde yer alan kadınlar için 'sürtük' ifadesinin kullanılması konusunda da fikrini söylemesini ve bu sözleri kınamasını beklerdik. Zira Anayasa her kesim, kişi ve kurum için geçerlidir, bir kişiye veya gruba imtiyaz tanımaz.

Ülkemizde her gün en az 3 kadın öldürülmekte ve kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Sayın Bakandan ve tüm yetkililerden bu konuda da aynı duyarlılık içinde olmalarını ve gereken önlemlerin en kısa sürede alınmasını talep ediyoruz.''

Etiketler
Kadın hakları İstanbul Gözaltı Gülşen