59. Ulusal, 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Hacıbektaş’ta bir araya gelen Aleviler, aşure lokmalarını pay etti.

Pirha'nın aktardığına göre; Çilehane’de yapılan Hasret Gültekin heykelinin açılışından sonra dergah önüne gelen Aleviler, 12 imamlara atfen 12 kazan aşure pişirerek, Hacı Bektaş Veli Dergahı önünde lokmalarını paylaştı.

“AŞURE GİBİ TÜM ÇEŞİTLİLİĞİMİZLE BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Lokma paylaşımından önce konuşma yapan AKD Genel Başkanı İsmet Kurt, “Biz Aleviler olarak buraya geldik, ‘Dergahlarımızı istiyoruz’ dedik. Bir kez daha haykırdık bu talebimizi ve bu konuda mücadelemiz sürecek. Cemevlerini ziyaret ederek ve çimento vererek Alevi sorununu çözemezsiniz. Alevi sorunu haklarımızı vererek ve eşit yurttaşlık talebimizi kabul ederek çözülür. Bildiğiniz gibi aşurenin içerisinde binbir çeşit malzeme var. Bu malzemelerin hepsi ayrı ayrı ama bir araya geldiklerinde güzel bir lezzet ortaya çıkartıyorlar. Biz de bu ülkede çeşitliliğimizle bir araya geleceğiz ve herkesin özgürce yaşadığı bir düzen kuracağız” dedi.

Konuşmanın ardından lokma gülbengi okundu.

AKD İnanç Kurulu Başkanı Ercan Kazım Özer tarafından okunan gülbengten sonra aşure lokmaları dağıtıldı.