Beykent Üniversitesi'nin hastalığını sorguladığı akademisyen hayatını kaybetti

Beykent Üniversitesinde çalışan Öğretim Görevlisi Emsal Merve Biçer Yumak hayatını kaybetti. Yumak’ın geçtiğimiz hafta üniversiteye tıbbi rapor sunduğu ve bu nedenle savunması istendiği ortaya çıktı.

Beykent Üniversitesi'nin hastalığını sorguladığı akademisyen hayatını kaybetti

Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak çalışan Emsal Merve Biçer Yumak hayatını kaybetti. Yumak’ın ölümünün ardından dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.

SAVUNMADAN BİR HAFTA SONRA YAŞAMINI YİTİRDİ

Evrensel'de Murat Uysal'ın haberine göre, Emsal Merve Biçer Yumak’ın yıllık iznini kullanarak tedavi için gittiği Trabzon’da tedavisinin uzaması üzerine tıbbi rapor aldı. Raporu Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne iletti. Müdürlük senelik izninin üzerine il dışından tıbbi rapor aldığı için Yumak’tan savunma istedi. Yumak istenilen savunmadan bir hafta sonra raporlu olduğu gün içerisinde hayatını kaybetti.

Yumak’tan savunma istenen 27 Temmuz tarihli ve Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gençer Çelik imzalı yazıda “19 Temmuz 2022 tarihinde yıllık izniniz sona ermiş olup, 20 Temmuz 2022 tarihinde üniversitemiz Hadımköy Yerleşkesinde mesaide olmanız gerekirken ilgili tarihte turnike giriş çıkış kayıtları incelendiğinde herhangi bir giriş çıkışınızın olmadığı tespit edilmiştir. Bu hususa ek olarak, 21 Temmuz 2022 tarihinde, Meslek Yüksekokulu Sekreteri Rana Yeltan Çakar'a göndermiş olduğunuz 15 günlük (21 Temmuz-4 Ağustos 2022) sağlık raporunun ise il dışında (Trabzon) bir sağlık kuruluşundan alındığı görülmüştür. Konu hakkında yazılı açıklamanızı 28 Temmuz 2022 tarihi mesai bitimine kadar Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne e-posta yoluyla iletmeniz hususunu saygılarımla rica ederim” ifadelerine yer verildi.

"TEDAVİYE GİTTİ AMA PEŞİNİ BIRAKMADILAR"

Yumak’ın ölümüne giden süreci Beykent Üniversitesinde çalışan bir akademisyen gazetemize anlattı. Yumak’ın 2019 yılında aort damarından ciddi bir ameliyat geçirdiğini söyleyen akademisyen, son günlerde bu rahatsızlığının yeniden nüksettiğini, tedavi için izne çıktığını anlattı.

Yumak’ın ücretsiz izne çıkabilmek için yoğun çaba sarf ettiğini anlatan akademisyen, “Tedavi için ücretsiz izne çıkmak istiyordu. Çalışma ortamındaki baskı ve yoğun stres onu kötü etkiliyordu. Ücretsiz izin talebini kabul ettirmesi hiç kolay olmadı. Ücretsiz izninin başlama tarihinden önce senelik izne çıkarak Trabzon’a, daha önceden tedavi olduğu hastaneye gitti. Daha sonra oradaki devlet hastanesinden okula tıbbi rapor gönderdi” dedi.

Raporun ardından Beykent Üniversitesinin Yumak’tan savunma istediğini söyleyen akademisyen, “Merve hocanın rahatsızlığı nedeniyle yoğun stresten uzak durması gerekiyordu, zaten onun için tedaviye gitti ancak orada peşini bırakmadılar” diye konuştu.

Yumak’ın ölümüne ilişki Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi (VÜDAM) bir açıklama yayınladı. Yumak'ın ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileyen VÜDAM, “Vakıf üniversitelerinde kurulmuş kar odaklı sahiplik düzeninin, akademik-idari çalışanlar üzerindeki tahripkar etkisini bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz. Bundan bir hafta önce hocamızdan savunma istenen belgede, giriş-çıkış saatleri kontrol edilmiş ve sağlık raporunun alındığı makam sorgulanmıştır. Diğer tüm üniversite çalışanlarına uygulanan mobbingden hocamız da nasibini almıştır” dedi.

"MOBBİNG ALDI BAŞINI GİTTİ, KALMAK İSTEMİYORUM" DEMİŞ

Hayatını kaybeden Öğretim Görevlisi Emsal Merve Biçer Yumak’ın Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisine (VÜDAM) yakın tarihte Beykent Üniversitesinde yaşadığı sıkıntıların çözümü için danıştığı ve artan baskılardan şikayet ettiği ortaya çıktı. Yumak, VÜDAM’a attığı mesajda maaş eşitlemelerinin yapılmamasının haklı fesih nedeni olup olmadığını sorup, “Okulda mobbing aldı başını gitti daha fazla kalmak istemiyorum” ifadelerini kullanmış.