Uzun zamandır EYT sorununa ilişkin çözüm bekleyen vatandaşlar için nihayet düğmeye basıldı. EYT temsilcilerinden oluşan bir grup, bu hafta meclise giderek AKP ve MHP kurmaylarını ziyaret etti. EYT temsilcileri görüşmenin ardından, 2022 yılı içerisinde EYT sorununun çözüleceğine ilişkin söz aldığını bildirdi.

Yenişafak'ta yer alan habere göre, AKP'den, EYT’nin çözümü için 2022 yılı sinyali geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal kesimlerin sorununu beş başlıkta takvimlendirip çözüm adımları atarken, EYT'liler de Cumhur İttifakı nezdinde kulislerini artırdı.

İKİ PARTİ'YLE AYRI AYRI GÖRÜŞÜLDÜ

Çarşamba günü EYT'ye ilişkin federasyon ve platform temsilcilerinden oluşan bir heyet, TBMM'de AKP ve MHP'nin kapısını çaldı. Yenişafak gazetesinin haberine göre; EYT temsilcileri AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay ile ayrı ayrı görüşerek, çalışmalara ilişkin nabız yokladı ve sorunlarını iletti. EYT'liler, 8 Eylül 1999'da getirilen yaş şartıyla mağdur edildiklerini hatırlattı.

"İKİ MESELEYİ ÇÖZDÜK, DÖRDÜNCÜ SIRADA EYT VAR"

Sözleşmeli personel konusunun ardından gündeme alınacak olan EYT sorunu, 2022 yılı içerisinde çözülecek. Ziyarette Akbaşoğlu’nun "İlk iki mesele olan asgari ücret ve memur maaşlarını çözüme kavuşturduk. Üçüncü mesele olan 3600 ek göstergeyi şu an hallediyoruz. Sonra dördüncü mesele olan sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden sonra 2022 yılı içerisinde EYT'liler sorununu halledeceğiz" dediği öğrenildi.