Ankara Valiliği'nin pandemiyi gerekçe göstererek yasakladığı 10 Ekim Ankara Katliamı anmasına polis sert müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gar önündeki anmada konuşan, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci, "Arkadaşlarımıza olan hasretimiz her geçen gün daha da büyüyor" dedi.

Katliamın yaşandığı saat 10.04’te saygı duruşuyla başlayacak olan etkinliğin yapılacağı Ankara Gar önü, polis tarafından ablukaya alındı. Elinde bir liste bulunduran polis, yaşamını yitirenlerin aileleri ve kurum temsilcilerinden oluşan bir heyet dışında kimseyi Gar önüne almayacağını söyledi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDE MÜDAHALE

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde bekletilen ve anma programının düzenlendiği Ankara Garı önüne gitmesine izin verilmeyen kitlenin katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te saygı duruşunda bulunduğu sırada polis müdahale etti. Gözaltıların yaşandığı müdahalenin ardından kitle alandan uzaklaştırıldı.

SAKARYA CADDESİ'NDE İKİNCİ MÜDAHALE

Sakarya Caddesi’nde buluşan bir başka grup da katliamda yaşamını yitirenleri saygı duruşu ve sloganlarla andı.

AİLELER, GAR ÖNÜNDEYDİ: HASRETİMİZ HER GÜN BÜYÜYOR

Polis müdahalesine rağmen Ankara Garı önünde toplanan heyet, "10 Ekim Katliamını Unutturmayacağız” yazılı ve üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu bir pankart açtı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci de anma töreninde söz aldı. Sakinci,  "10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan 10 binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyorlardı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygıyla ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz her geçen gün daha da büyüyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, saldırıda ölenlerin yakınları ve milletvekilleri tarafından gar önündeki anıta karanfil bırakıldı.