Türkiye sansür tarihinde bir ilk yaşandı. 'Bilal Erdoğan'ın arkadaşı Aykut Emrah Polat'ın, TMSF'nin düzenlediği ihaleyi 280 milyon lira bedelle kazandığını belirten habere gelen erişim engeli haberine gelen erişim engeli haberine erişim engeli geldi' haberine erişim engeli geldi.

Söz konusu kararda şu ifadeler kullanıldı:

"Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’nun arazisine yapılacak inşaatın ihalesini Bilal Erdoğan’ın arkadaşının alması ile ilgili haberlerin 11 Ağustos 2020’de erişime engellenmesiyle ilgili haberlerin de 2 Eylül 2020’de engellenmesi ile ilgili haberlerin de 31 Aralık 2020’de engellenmesi ile ilgili haberlerin, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 24 Eylül 2021 tarih ve 2021/5160 sayılı kararı ile silinmelerine hükmedildi."

Aykiri.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, erişim engeli olayı hakkında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Sanırım Türkiye'nin sansür tarihinde bir ilki yaşıyoruz. B. Erdoğan'ın arkadaşının ihaleleriyle ilgili haberlere erişim engellemesi getirildi. Engelleme kararını haber yaptık o da engellendi. Sonra "Çifte engelleme" diye haber yaptık o da engellendi. "Triple kill" deniyorlar" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın, Kartal İmam Hatip lisesinden arkadaşı olan Aykut Emrah Polat, TMSF’nin düzenlediği ihâleyi 280 milyon liraya kazanmıştı.

Konuyla ilgili çıkan haberlere, 11 Ağustos’ta İstanbul Anadolu 7’nci Sulh Ceza Hâkimliğince erişim engeli getirilmişti. Erişim engeli getirilmesinin ardından konuyla ilgili "Bilal Erdoğan'ın arkadaşıyla ilgili haberlere erişim engeli" şeklinde haberler yapıldı. Bu haberlere de, 2 Eylül 2020'de yine İstanbul Anadolu 7’nci Sulh Ceza Hâkimli tarafından erişim engeli getirilmişti.

Söz konusu erişim engeli haberine yine 31 Aralık 2020'de erişim engeli getirilmişti.