Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçen hafta istifa eden danışmanı Turğay Öntaş, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde doçent unvanıyla kadroya alındı.

Anka'dan Ferhat Akgün'ün haberine göre; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndaki kadro için verilen ilana “Politika eğitimi konularında çalışmaları olma” şartı konulması, “Kişiye özel kadro ilanı mı” sorusunu gündeme getirdi. Ancak Öntaş, kişiye özel özel şartlarla üniversiteye alındığı iddiasını reddetti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalında açılan doçentlik kadrosuna, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eski danışmanı ve Selçuk’un sahibi olduğu Maya Okulları’nın eski yöneticisi Turğay Öntaş’ı aldı.

ÇOCUK GELİŞİMİ ANA BİLİM DALINDA “POLİTİKA EĞİTİMİ” ŞARTI

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, farklı fakültelerde boş bulunan 39 doktor, doçent ve profesör kadrosu için 23 Haziran’da ilanı verdi.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı için açılan doçentlik kadrosu için verilen ilanla, bu kadroya alınacak kişi için “Temel eğitim sosyal bilgiler eğitimi alanında doçent unvanı almış olmak. Biyografilerle değerler ve politika eğitimi konularında çalışmaları olmak” şartları getirildi.

Yüksekokuldaki tek kişilik kadroya, Turğay Öntaş yerleşti. Öntaş’ın, norm kadro sayısı 6 kişi olan bölüme, norm fazlası olarak girdiği öne sürüldü.

YÖK ÖZEL ŞARTLARI YASAKLAMIŞTI

İlanda yer alan “Temel eğitim sosyal bilgiler eğitimi alanında doçent unvanı almış olma” ve devamında “biyografilerle değerler ve politika eğitimi konularında çalışmaları olma” şartları dikkat çekti. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 9 Mart’ta yayımladığı yönetmelikle üniversitelere öğretim görevlisi olarak alınacak kişiler için kişiye özel şartlar getirilmesi yasaklanmıştı.

“HABER DEĞERİ TAŞIYAN KONU DEĞİL”

ANKA Haber Ajansı muhabirinin telefonla ulaştığı Öntaş, “Benim bu konuda bir açıklama yapmam söz konusu değil. Rektörün açıklama yapması lazım. Ben bu bölüme hakkımla girdim. Böyle bir haber yapmanın memlekete bir faydası yok. Böyle bir haberin yapılmasını art niyetli olarak görüyorum. İyi niyetli haber değil. Ben zaten orada bir öğretim görevlisiyim. Ben orada bir başarı göstererek oradan doçentlik unvanı aldım. Memleketin işine yaramayacak haberler yapmasınız daha iyi olur. Haber değeri taşıyan konu değil. Benim bu konuya cevap vermem doğru değil, devam eden bir süreç var” dedi.