Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Beyciler köyünde dün öğle saatlerinde önce makilik alanda çıkan ardından şiddetli rüzgarın etkisi ile hızla ormanlık alana yayılan yangın bu sabaha kadar sürdü.

YÜZLERCE HEKTAR ORMAN KÜL OLDU

Sözcü gazetesinden Yaşar Anter'in haberine göre; rüzgarın etkisi ile hızla yayılan ve sabaha kadar süren yangına Bodrum, Milas ve Muğla orman ve belediye ekiplerinin yanı sıra İzmir, Balıkesir, Aydın, Antalya ve Denizli'den gelen yaklaşık 60 arazöz, 12 iş makinası, 180 orman işçisi, 300'e yakın köylü müdahale etti.

Beyciler'den başlayarak yaklaşık 30 kilometre ilerleyen yangın Gökova'nın cennet ormanlarında bulunan asırlık çam ağaçlarını kül etti. Yüzlerce hektar çam ormanı sabaha kadar alev alev yandı.

KÖYLÜLER KABUSU YAŞADI

Alevlerin Mazı, Yukarı Mazı, Armutçuk ve Gökbel köylerinin etrafını sarması ile jandarma ve zabıta ekipleri köyleri tahliye etti. Bazı köylüler ise hayvanlarını korumak amacıyla köyün içerisinde kaldı. Köylüler sabaha kadar uyumadı. Alevlerin evleri tehdit etmesi ve Beyciler köyünde 4 evin yanması ile yaklaşık 1100 köylü ve turist Aşağı Mazı köyü sahiline inmek zorunda kaldı.

Sahile inenler sahil güvenlik ekipleri ve Bodrum'dan getirilen yatlar ve teknelerle Bodrum'a taşınarak, belirlenen otellere yerleştirildi. Yukarı Mazı köyünde yaşayan ve geceyi sokakta geçiren Bedriye Demir, şunları söyledi:

“Alevler evlerin bahçesine kadar geldi, hayvanlarımız kaçtı, nerede olduklarını bilmiyoruz, birçok vatandaş köyü terk etti. Şu anda ekipler canla başla çalışıyor, yaklaşık on yıl önce de böyle bir felaket olmuştu. Köylünün geçimini sağladığı ormanlar kül oldu, bölgede arıcılık hayvancılık bitti, ne içeriz ne yeriz? Beyciler’de başladığını duyduk, üç saat içinde köyümüzün sınırları içine geldi.”