Salgın yönetiminde dünyanın en başarısız ülkeleri arasında ilk sıraya yerleşen ülkede salgınla alakası olmayan ve art arda çıkarılan genelgeler yurttaşların kafasını karıştırmaya devam ediyor.

Birgün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre; İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan son genelgeyle birlikte dünden itibaren tüm marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, tekstil, hırdavat gibi ürünlerin satışı yasaklandı.

Hangi ürünlerin satışta olup olmadığını BirGün yerinde inceledi.

İhtiyaçları için markete giden yurttaşlar, karara tepki gösterdi. Ziyaret ettiğimiz marketlerden bazıları yasaklanan malzemeleri sabahtan satışa kapatırken, bazıları gün içerisinde yasakladı. Yasaklanan ürünlere şerit çekilerek, ‘Market Genelgesi’ hatırlatıldı.

Öte yandan market ürünlerinin neredeyse yarısı yasaklı ürünler kapsamındayken diğer bir yarısı da kilitli kutularla dolu olduğu görüldü. Buna göre, birçok markette oyuncaklar, blenderler, tost makineleri, saç kurutma makineleri, çaydanlıklar, tabaklar, çatal ve kaşıklar, bardaklar, saklama kapları, tepsiler, çoraplar, fırçalar, kesme tahtaları, kavanozlar, tencere ve tavalar, sürahiler, oklavalar, yumurta saklama kapları yasak kapsamına alındı.

Ayrıca başka bir markette de tuvalet kâğıtlarının, kıyafetlerin, fındık kıracağının, terliklerin, ütü masalarının da yasaklandığı görüldü.

Ürünlere şerit çekildiğini gören bazı yurttaşlar karara tepki gösterdi. Bir yurttaş, kâse almak istediğini yetkililere bildirdi ancak izin verilmedi. Çocuğuyla beraber market alışverişine çıkan bir yurttaşa ise, oyuncak alamadı. Çocuğunun “Baba bu oyuncaktan alalım” demesi üzerine ebeveyni “Bunlar yasaklıymış” cevabını verdi.

KİLİTLİ KUTULARA YENİLERİ EKLENDİ

Konuya ilişkin ziyaret edilen zincir marketlerde, yasaklı ürünlerin yanı sıra bebek devam sütleri gibi çalındığı gerekçesiyle kilitli kutulara konan ürünlere yenilerinin eklendiği görüldü.

Prezervatif, jilet, deodorant, parfüm ve benzeri ürünlerin de çalınmaması gerekçesiyle kilitli kutulara konduğu görüldü. Satışta olup olmadığını anlamak amacıyla sebebini sorduğum yetkili, “Bu ürünleri çalıyorlar, o yüzden kutusu kasada açılıyor” ifadelerini kullandı.