Sözcü yazarı Uğur Dündar, koronavirüs salgınında verilerin gizlenmesini köşesine taşıdı. Dündar, "Vaka ve vefat sayılarını düşük göstererek tehlikenin büyüklüğünün anlaşılmasının önüne geçmiş oldu…" diye yazdı.

Dündar'ın "Gerçekle yüzleşmek!.." başlıklı bugünkü köşe yazısının bir bölümü şöyle:

"Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “mücadelede başarılı olduk algısını yaratma uğruna” salgının başından beri gerçek verileri gizleyip, vaka ve vefat sayılarını düşük göstererek tehlikenin büyüklüğünün anlaşılmasının önüne geçmiş oldu…

Böylece “Bana bir şey olmaz” diyenlerin, “83 milyonluk ülkede virüs beni mi bulacak” diye düşünenlerin, kısacası Covid-19'a meydan okuyanların çoğalmasına ve virüsü yaymalarına sebebiyet verdi.

O meydan okuyanlar ki, Tabip Odaları'nın değerli mensuplarını, Hipokrat yeminine sadık kalarak gerçekleri söylemekten asla vazgeçmeyen Ahmet Saltık, Kayıhan Pala, Bengi Başer, Gaye Usluer gibi saygın bilim insanlarını “vatan haini” gibi gösterdiler ve sosyal medyada acımasızca linç ettiler…

Sonuçta ne oldu? Onlar haklı çıktılar. Oysa uyarı ve önerileri dikkate alınmış, salgın, şeffaf ve güven verici anlayışla yönetilmiş olsaydı, Türkiye bugün vaka sayısı rekoru kıran değil, Covid-19'a karşı en başarılı mücadeleyi veren ülke konumuna gelmiş olabilirdi.

En vahimi de sağlık çalışanları başta olmak üzere birçok masumun ölümleri önlenebilirdi. Yazık, hem de çok yazık!.."