Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında Ermenistan'ın Azerbaycan'a sabah saatlerinde yaptığı saldırıyı değerlendirdi.

Altaylı, "Mesele bu saldırılara karşı tüm dünyanın sessiz kalması, hiç kimsenin Ermenistan’a “Sen ne yapıyorsun, manyak mısın?” dememesi." ifadelerini kullandı. 

Fatih Altaylı'nın yazısı şöyle oldu:

Büyüklerimiz hep söylerdi.

“Türk olmak zordur” diye.

Bunu çok net görüyoruz.

Yalnızca Anadolu Türkü olmak değil, hangi coğrafyada olursanız olun zor.

İşte Azerbaycan’da olanlar.

Hadi Türkiye hatalı politikaları ile yalnızlaştığı ve kendi zafiyetini yarattığı için saldırı altında diyelim, hadi bizim kendimizi düşürdüğümüz durumun Yunanistan gibi “Genişlemeci ve fırsatçı” bir devletin bir tarafını kaldırdığını kabul edelim.

Peki ya bu Azerbaycan’ın durumu?

Yıllardır saldırgan tutumunu sürdüren, Dağlık Karabağ’ı yıllardır işgal eden ve burada büyük bir insanlık dramına neden olan Ermenistan’ın şimdi bir kez daha Azerbaycan’a saldırmasına ne diyeceksiniz!

Asıl sorun Ermenistan’ın saldırması değil.

Mesele bu saldırılara karşı tüm dünyanın sessiz kalması, hiç kimsenin Ermenistan’a “Sen ne yapıyorsun, manyak mısın?” dememesi.

Aynı eylemi yapan yani Ermenistan’a ani bir biçimde hiç nedensiz saldıran Azerbaycan olsaydı dünya ne yapardı, şimdi ne yapıyor bakın ve başlıktaki cümle hatalı mı doğru mu siz karar verin.

Aynı şeyi Ege’ye de uygulayabilirsiniz! Yunanistan’ın yaptığı tahrikleri yapan Türkiye olsaydı acaba dünya ne yapardı?

Türk olmak gerçekten zor.

Ve hata yapma hakkımız yok.

Bunun için bilgiden başka dayanağımız yok.

Ama ne yazık ki, Türkiye’de en değersiz şey bilgi ve düşman içerdeki bilgili insanlar olunca...

Türk olmak daha da zor oluyor!