Kayıp Gülistan Doku için dün Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmaları üzerine polis tarafından gözaltına alınıp, serbest bırakılan aile fertleri eylemlerine bugün devam etti. Anne Bedriye Doku, “Dayanacak gücüm kalmadı” diye seslenerek kızının bulunmasını istedi.

248 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle anne Bedriye ve abla Aygül Doku, dün kentin Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmış, ancak polisin sert müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Birkaç saat sonra serbest bırakılan anne ve abla, bugün baba Halit Doku ile birlikte yeniden meydana gelerek taleplerini dile getirmeye devam etti.

Ailenin oturma eylemine Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu, Dersim Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin de katılarak destek katıldı.

“BAŞSAVCILIK, DOKU AİLESİNE AÇIKLAMA BORÇLU”

Abla Aygül Doku, soruşturmada baş şüpheli olmasına rağmen Zainal Abarakov’un ifadesinin alınmasına yönelik hiçbir adımın atılmamasına tepki gösterdi.
Doku, “Bu kararı uygulamayanlar beş dakika içinde Gülistan Doku’nun annesini bir suçluymuş gibi buradan sürükleyip götürdüler. Başsavcılığın bu konuda kamuoyuna, Doku Ailesi’ne bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

ANNE BEDRİYE DOKU: DAYANACAK GÜCÜM KALMADI

Polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku ise, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade etti. Anne Doku, yaşadığı acıyla “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” diye seslendi.