CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, İran vatandaşı Meryem Bayati'nin başına gelen trajik olayı anlattı ve yetkililere yardım çağrısı yaptı.

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabında ilginç bir olayı aktardı.

Yarkadaş' ın paylaşımı şöyle:

"Tam Aziz Nesinlik bir hikaye! İran vatandaşı Meryem Bayati, kızı ve damadı Mahmut Fidan'ı ziyaret etmek için cuma günü İstanbul 3. Havalimanı'na indi.

Bayati, pasaport işlemlerini yaptırıp kapıdan çıkmaya hazırlanırken, görevli memur "Çıkış yapamazsınız" dedi. Bayati şaşırdı. Görevliye "Neden?" diye sordu.

Memur, "İran'dan çıkarken ödemeniz gereken 220 TL yerine 110 TL ödemişsiniz. Bu yüzden çıkışınıza izin veremem" yanıtını verdi. Durumu, kendisini karşılamaya gelen damadı Mahmut Fidan'a aktaran Bayati, bu sırada "Parayı ödeyeyim, yanlışlık oldu sanırım. Damadım ya da ben parayı hemen yatıralım" dedi.

Şimdi sıkı durun:

Bayati'nin karşısındaki görevli, "Bu mümkün değil. Bu kapıdan çıkabilmeniz için parayı İran'da yatırmanız gerekiyor. Biz bu işlemi yapamıyoruz. Geldiğiniz tur şirketiyle İran'a gidip parayı oraya yatırın. Sonra tekrar Türkiye'ye gelebilirsiniz" diye konuştu.

Meryem Bayati, bu cevap karşısında ne yapacağını düşünürken, görevliler kendisini kısaltması İNAT olan uluslarası bölgeye götürdü. Bayati, şimdi 4 gündür, 50 metrekarelik bir alanda, 7 kişi ile birlikte kalıyor.

Durumu yetkililere duyurmam için anlatan damat Mahmut Fidan, "Kimseye ulaşamıyoruz. Herkes topu birbirine atıyor. Kayınvalidem, günde iki sandviç ve iki meyve suyu ile karnını doyurmaya çalışıyor. İlaçlarını içemiyor. Ne Türkiye'ye girebiliyor, ne de çıkabiliyor" diyor.

Buradan ilgili kurumlara seslenelim:

İran vatandaşı Meryem Bayati'nin mağduriyetini nasıl sona erdireceksiniz? Bayati'nin ülkemize girebilmesi ya da İran'a dönebilmesi için ne yapacaksınız? Bu durumda olan kaç kişi var? Bu saçmalıkları çözmek için adım atacak mısınız?