Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ ekipleri kurumun imkanlarının 6 ay boyunca Sözlü Ailesi'nin bahçesi için seferber edildiğini ortaya çıkardı.

CİMER'e yapılan şikayet üzerine harekete geçen Teftiş Kurulu, Sözlü Ailesi'ne ait bahçeye, 10 kilometrelik elektrik nakil hattı çekildiğini, açılan su kuyularına dalgıç pompaları konulduğunu, elektrik panoları yapıldığını ve elektrik faturalarının belediye tarafından ödendiğini belirledi.

ASKİ HEM HAT ÇEKTİ HEM FATURAYI ÖDEDİ

Çukurovamanset'in haberine göre, Hazineye ait araziyi 20-25 yıldır işgal eden Sözlü Ailesi, Hüseyin Sözlü’nün Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, belediye imkanlarıyla 10 kilometrelik elektrik nakil hattı çektirdi, açtığı kuyulara dalgıç pompaları yerleştirdi, elektrik panoları yaptırdı ve elektrik faturalarını da ASKİ’ye ödetti.

Devlet malı ve imkanlarının kişisel çıkarlar için kullanıldığına dair bu faaliyetlerin yanı sıra, bölge halkının gözlemleri ve iddialarına göre, çalışmalarda Büyükşehir’e ait vidanjör, vinç, kepçe, dozer kullanıldı, belediye işçileri çalıştırıldı ve belediyeye ait yakıt tankerlerle bölgeye taşındı.

Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Sözlü’nün kardeşi Adem Sözlü’nün 25 yıldır işgal ettiği ve işgalin Ceyhan Milli Emlak Müdürlüğü’nce belgelendirildiği, Ceyhan’ın İsalı Köyü'ndeki 2 bin dönümlük hazine arazisinde, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla 10 kilometrelik elektrik nakil hattı çekildiği, açılan kuyulara dalgıç pompaları yerleştirildiği, elektrik panoları yaptırıldığı ve elektrik faturalarının da ASKİ’ye ödetildiği belgeleriyle tespit edildi.

Sözlü Ailesi'nin bölgede devasa bir narenciye bahçesi hazırlığı yaptığı ve ayrıca hazineye ait meraları, kendi arazileri gibi traktörle sürerek, tarıma açma girişimlerinde bulunduğu ortaya çıktı.  

KÖYLÜNÜN GÖZÜ ÖNÜNDE YAPILDI

Ceyhan’ın Kızıldere-Gündoğan ve İsalı köylerinde  yaşayan köy muhtarları ve halkın gözlerinin önünde gerçekleşen ve yaklaşık 6 ay süren faaliyetlerde, kendilerine söz verildiği üzere, yaşadıkları köylere su getirilmediği ama hazineye ait, fakat Sözlü ailesi tarafından işgal edilen arazide, belediyeye ait araçlarla her türlü hizmetin verilip, belediye ait iş makineleriyle çalışma yapıldığını söylediler. Bölge halkına su getirileceği vaadiyle açılan kuyuların, köylerin sakinlerine hizmet vermediği belirlendi. 

Köylüler, Ceyhan Ovası’na hakim araziye Hüseyin Sözlü’ün defalarca makam aracıyla geldiğini, denetleme yaptığını bildirdi.

ÇÖLDÜ, CENNET OLDU

Daha önce adeta çöl gibi olan engebeli arazinin, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kiraladığı iş makineleriyle düzeltildiği, narenciye ekilebilecek hale getirildiği ve damla sulama yapılacak ortamın hazırlandığı ifade edilerek, adeta bir cennet oluşturmak amacıyla altyapının kurulduğu, iş makinelerince kullanılmak üzere bölgeye tankerlerle mazot taşındığı kaydedildi.

Bir vatandaşın CİMER’e şikayetinin resmi yazıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmesinin ardından hareket geçen ASKİ ekipleri, sözü edilen bölgede gerçekleştirdiği incelemelerde, belediye olanaklarının, özel çıkarlar için kullanıldığını tespit etti.

Bölgeye, belediye olanaklarıyla 596 bin 671 lira ödenerek çekilen elektrik nakil hattıyla, açılan su kuyularına ASKİ’ye ait dalgıç pompalar yerleştirildiği, trafo yapıldığı, enerji kullanma izni alındıktan gelen 3 bin 600 liralık elektrik faturasının dahi ASKİ’ye ödettirildiği belirlendi.

Arazide içme suyu terfi merkezi elektrik projesi vetesisat yapım işi, abonelik no belgesi