Bahçesaray'da 41 kişinin yaşamını yitirdiği ve 84 kişinin ise yaralandığı çığ felaketinde yaşanan ihmalleri sıralayan HDP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava ve CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu, söz konusu yolda her zaman çığ riski bulunduğunu hatırlatarak bugüne kadar neden önlem alınmadığını sordu.

Van-Bahçesaray (Miks) kara yolunda, ilki 4 Şubat'ta, ikincisi ise 5 Şubat'ta yaşanan ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği, 84 kişininse yaralandığı çığ felaketindeki ihmalleri değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu, Bahçesaray yolunda her zaman çığ riski bulunduğunu hatırlatarak neden önlem alınmadığını sordu.

"TÜM YOLLARA TÜNEL YAPILIR"


HDP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava, 2'nci çığ sonrası heyet olarak bölgeye gittiklerini, hava koşullarının çok kötü olduğunu, tipi, kar yağışı ve sis olduğunu söyledi. Bahçesaray yolunda her kış çığ düştüğünü belirten Kava, bu tehlikeye karşı her zaman önlem alınması gerektiğine vurgu yaparak “Bahçesaray yolu daha önceleri de nice acı hikayelere konu oldu. O yola her yıl onlarca çığ düştüğü biliniyor. Bunu bölge halkı da devlet yetkilileri de biliyor. İhmaller sadece o günle başlamıyor. Örneğin, o mesafede tünel yapılabilinirdi. Maalesef yetkiler bu konuda her zaman sessiz kaldı. Çığdan birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Ukrayna’ya gidip, 200 milyon dolar gibi bir bağışta bulunuyor. 20 milyon dolara, bırakın o çığın düştüğü bölgeye, Bahçesaray’ın tüm yoluna tünel yapılabilinirdi” diye konuştu.

"İHMAL VE TEDBİRSİZLİĞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"


İkinci çığda yaşamını yitiren ve yaralanan yurttaşların sayısına dikkat çeken Kava, "Çığ bölgesinde sürekli tipi ve rüzgar var. İlk çığdan sonra 2’nci çığın yaşanacağı tespit edilebilirdi. Fakat burada insanlar çok rahat bir şekilde çığ alanına gidip arama-kurtarma çalışmalarına dahil olmuş. Hiç deneyimi olmayanların çığ bölgesine girişlerine izin verilmeseydi bu kadar insan hayatını kaybetmezdi. Biz parti olarak bu olayda yapılan ihmal ve tedbirsizliğin takipçisi olacağız" dedi.

CHP: İHMAL VE TEDBİRSİZLİK VAR


Çığın düştüğü noktaya 4 kilometre mesafedeki Yukarı Narlıca'ya giden CHP İl Başkanı Mehmet Kurukçu ise, “Orada heyetle birlikte incelemelerde bulunduk. İlk çığdan sonra bir ihmal ve tedbirsizlik var. Bize söylenen orda deneyimli AFAD ve UMKE elemanlarının çalışmadığıdır. Bunun önüne geçilebilinirdi. Şu ana kadar bir kişinin kayıp olduğunu biliyoruz" dedi.

"BUGÜNE KADAR NEDEN ÖNLEM ALINMADI?"

Bahçesaray yolunda her zaman çığ tehlikesinin bulunduğunu yineleyen Kurukçu, “Bahçesaray yoluna her kış çığ düşüyor. Bugüne kadar neden önlemler alınmadı? Çığ bölgesine istinat duvarları kurulabilirdi. Bundan sonra insanlarımızın ölmemesi için ne yapılabilir, diye sormak lazım. Yetkilerin yapılması gerekenleri biran önce yapmasını istiyoruz” diye konuştu.