Tutuklu olarak yargılanan iş insanı Osman Kavalı’nın AİHM’e yaptığı başvuruyla ilgili karar 10 Aralık’ta açıklanacak.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre; 18 Ekim 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, AİHM’e 2018 yılında avukatları aracığıyla yaptığı başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), yaşam ve özgürlük hakkıyla ilgili 5’inci maddesinin 1’inci, 3’üncü ve 4’üncü fıkralarının Türkiye tarafından ihlal edildiği şikayetinde bulunmuştu.

Kavala, kendisine isnat edilen suçlarla ilgili somut delil ortaya konulamadığını ve yerel mahkemelerin de tutukluluğun sürmesi için yine somut deliller sunamadığını belirtmişti.

Türkiye’de Mayıs 2013’te başlayan Gezi Parkı eylemlerine finansal destek verdiği iddiasıyla tutuklanan iş adamı Osman Kavala, iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi’nin hukuksuz gözaltı süresiyle ilgili bireysel başvuru hakkı konusunda yeterli hızda karar alamadığı görüşünü dile getiren Kavala, “hükümeti eleştirmesi gerekçe gösterilerek, insan hakları savunucusu olarak kendisinin ve diğer aktivistleri caydırmak ve susturmak amacıyla gözaltında tutulduğunu” savunmuştu.