Ulaştırma Bakanlığı, son yıllarda sayısı hızla artan ölümlü tren kazalarının ardından yeni bir yönetmelik hazırladı. BTS’den Eroğlu, kazalara sebep olanların tespitine yönelik bir amacı bulunmayan yönetmeliğe dair, “Sorumluları gizlemeye devam edecekler” dedi

17 yıllık AKP iktidarı boyunca yaşanan en az altı ölümlü tren kazasında 94 kişi yaşamını yitirdi, 500’ü aşkın yurttaş yaralandı. Bu süreçte ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında etkin bir soruşturma yapılmadığı iddiaları gündemden düşmedi. Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise bu kazalara ilişkin yeni bir yönetmelik hazırladı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Demir Yolu Kazalarını ve Olaylarını Araştırma ve İnceleme Yönetmeliği’nde, yurttaşların yaşamlarını yitirmesine neden olan sorumluların tespitine yönelik bir hükme yer verilmedi. Kazalardan sonra değerlendirme heyeti kurulmasını öngören yönetmelikte, bu heyette görev yapan uzmanların kazaları inceleme ve bildirimde bulunmalarına ilişkin kurallar belirlendi. Buna göre, kaza ve olay bildirimleri, bildirim formu doldurularak e-posta veya faks yoluyla yapılacak. İnceleme yapacak uzmanlar, raylı sistemler, inşaat, makine, elektrik, haberleşme, bilgisayar, endüstri bölümlerinden mezun olan personelden seçilecek.

YAPTIRIM YOK

Uzmanların inceleme sonucunda herhangi bir yaptırım kararı vermeyeceği de belirtildi. Yönetmelikte, “Hazırlanan raporlar yerindelik denetimine tabi tutulamayacak. Raporda özet, kaza süreci, kaza hakkında bilgi ve bulgular, değerlendirme ve sonuçlar ile tavsiyeler bölümü bulunacak. İdari, hukuki ya da cezai sorumluluk tespiti, raporların konusunu oluşturmayacak” denildi.

GİZLİLİK HÜKMÜ

Yaşanan kazalarla ilgili inceleme yapacak uzman raporlarının, “Adli ve idari merciler dışında” hiçbir yerle paylaşılamayacağı da yönetmelikte ifade edildi. Araştırmayı yapacak uzmanların görevden alınmasına ilişkin hükümler de yönetmelikte yer aldı. Yönetmelikte,görev ve sıfatlarının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunan uzmanların görevden alınacağı belirtildi.

KAZALARI ÖNLEYEMEZ

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Eroğlu, “Hazırlanan çalışma, eksik ve yaşanacak kazaları önleyemeyecek bir yönetmeliktir” dedi.

Demir yolu kazalarını önleyici bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ancak yönetmeliğin bu anlamda büyük eksikliklerle dolu olduğunu ifade eden Eroğlu, “Böyle bir çalışma yapılıyorsa kazanın sebebi ve sorumluluk taşıyan kişiler araştırılmalı ve yaptırım uygulanabilmeli. Yaşadığımız kazalarda gerçek sorumlular bir şekilde soruşturma kapsamına alınmadı. Yönetmelikle görülüyor ki bu uygulama sürecek. Sorumluların denetim sonuçlarının gizli tutulması ve yaptırım olmaması nedeniyle gizlenebileceğini düşünüyoruz. Soruşturma konusu olmayan incelemenin bir önemi yok” diye konuştu.