15 Temmuz darbe girişimi sırasında, İstanbul’da Moda Düğün Salonu’ndaki düğünü basıp komutanları rehin alan ekipte yer alan Astsubay Burak Kolukısa’nın ikâmetine arama yapılması talebinin Eskişehir 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “değişik iş” kararıyla reddedildiği ortaya çıktı. Akıncı Üssü’ndeki darbe faaliyetine katılan sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, “ret” kararı nedeniyle sanık Kolukısa’nın ikametinde arama yapılamadığı belirtildi.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre sanık Burak Kolukısa’nın geçen hafta görevden alınan Hâkim Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa’nın kardeşi olduğu kamuoyuna yansımıştı.

Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye askerler tarafından 15 Temmuz 2016’da düzenlenen darbe girişimi sırasında, İstanbul’da, aralarında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın da olduğu üst düzey komutanların katıldığı düğün, Konya 3. Ana Jet Üssü’nde görev yapan Gökhan Maldar’ın komutasındaki Muhabere Arama ve Kurtarma (MAK) timi tarafından basıldı. Aralarında Astsubay Burak Kolukısa’nın bulunduğu tim üyeleri, düğüne katılan darbe karşıtı komutanları derdest ederek Akıncı Hava Üssü’ne getirdi. Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’nde yaşananlara ilişkin hazırlanan 481 sanıklı iddianamenin ayrıntılarında, bu duruma ilişkin dikkat çekici bir bilgi yer aldı.

ARAMAYA İZİN YOK

Buna göre, darbe girişiminin hemen sonrasında Ankara Savcılığı, Burak Kolukısa’nın ikametinde arama yapılmasına, elde edilecek araçlara ve suç unsurlarına delille el konulmasına, ele geçirilecek bilişim ve iletişim cihazları üzerinden inceleme yapılmasına izin verilmesini talep etti. Eskişehir 1. Sulh Ceza Hâkimliği, 14 Kasım 2016’da verdiği, “değişik iş kararda”, “Hâkimliğimizce arama kararının gerekçesi olan makul şüpheye ulaşılmadığından bu aşamada talebin reddine karar vermek gerekmiştir” gerekçesiyle talebi reddetti. Hakimliğin “ret” kararı üzerine, Astsubay Burak Kolukısa’nın evinde arama yapılamadı.

Akıncı iddianamesinde Kolukısa’nın evinde arama yapılmamasına ilişkin, “Eskişehir 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nce arama ve el koyma talebi reddedildiğinden şüphelinin arama ve el koyma işlemi gerçekleştirmediği anlaşılmıştır” denildi. İddianamede, ikametinde arama yapılması talep edilmesine rağmen kabul edilemeyen tek sanığın Kolukısa olduğu anlaşıldı.

DARBEYİ TV'DEN ANLAMIŞ!

Kolukısa ifadesinde, 16 Temmuz’da Akıncı’dan ayrılıp 11.00-12.00 gibi bir eve gittiklerini belirterek “Duş aldık, yemek yedik ve televizyondan darbe haberlerini gördük. Burada net olarak darbe olduğunu anladık” dedi.

HSK TEFTİŞ KURULU ESKİ BAŞKANININ KARDEŞİ

Sözcü gazetesinden Asuman Aranca ise iddianameden, ikametinde arama yapılması talep edilmesine karşın, kabul edilemeyen tek sanığın Kolukısa olduğu anlaşıldı. Evinde arama yapılamayan sanık Burak Kolukısa'nın, geçen Perşembe günü görevinden istifa eden Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) eski Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa'nın kardeşi olması dikkat çekti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile yargı camiasında “İstanbul Grubu” olarak bilinen grup arasındaki kavgada, geçen hafta önemli bir gelişme yaşanmış ve İstanbul grubundan olduğu iddia edilen HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa ile Genel Sekreter Fuzuli Aydoğdu görevlerinden istifa etmişlerdi. Yargı camiasında ise bakanlığın talebi üzerine istifaların geldiği konuşulmuştu.