Yoğurdun sulanmasını önlüyor ve yoğurt asla ekşimiyor! Aşçıların sır tekniğiymiş...

Yoğurt zamanla sulanır. Peki ama yoğurdun sulanması nasıl önlenir? Aşçılar yoğurdun sulanmasını önlemek için hangi yöntemi uyguluyor? işte yoğurdun sulanmasını önleyen yöntem

Yoğurdun sulanmasını  önlüyor ve yoğurt asla ekşimiyor! Aşçıların sır tekniğiymiş...

Yoğurt, Türk mutfağında sevilen bir besindir. Faydaları saymakla bitmeyen yoğurt neden sulanır? Yoğurdun sulanmasını önlemek için ne yapmak gerekiyor? Yoğurtla ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu içerikte derledik.

İnternethaber'de aktarılanlara göre; Yoğurdun sünmemesi ve sulanmaması için mayalama esnasında sütün çok yüksek sıcaklıkta veya düşük sıcaklıkta olmadığından emin olmalısınız. Sütün düşük ısıda olması yoğurdun sünmesine sebebiyet verirken, yüksek ısıda olması ise yoğurdun kesilmesine sulanmasına yol açar. Bu yüzden yoğurt mayalama işlemi yapılırken süt sıcaklığının doğru bir şekilde ayarlanması büyük önem taşır.

Yoğurdun sulanmasını  önlüyor ve yoğurt asla ekşimiyor! Aşçıların sır tekniğiymiş... - Resim : 1

Yoğurt mayalama işlemi sırasında tercih ettiğiniz mayanın da yoğurdun sünmesi üzerinde bir etkiye sahiptir. Mayalama işlemi sırasında tercih ettiğiniz mayanın kaynağı, ev yoğurdu değil de hazır yoğurt ise bu durumda da, yaptığınız yoğurtta sünme problemi yaşayabilirsiniz.

Yoğurdun tamamen mayalanması için 5-6 saat oda sıcaklığında bekletmeniz yeterlidir. Daha uzun süreli olan bekletirseniz bu da sulanmaya sebep olabilecek etkenlerden biri olabilir. Sonrasında ise buzdolabında 1 gün dinlenmeye bırakılması büyük önem taşır.

Ayrıca yoğurdun sulanmaması için tahta kaşın kullanıp, yoğurdu aldıktan sonra içinde kaşık çukuru bırakmayın. Yoğurdun yüzeyinin her zaman düz olmasına dikkat edin.

Kaynaklar: İnternethaber, Youtube.com, Gercekgundem.com