• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 2 °C

GASTRONOMİ DÜNYASINDA NELER OLUYOR?

Reha Tartıcı

Bundan böyle her hafta gastronomi dünyasından kulağıma gelen fısıltılar ile ilgili düşünce ve yorumlarımı bu köşede sizlerle paylaşacağım.

SEVİNDİM

Ramazan Bingöl Et Lokantası dünyaya açılıyormuş. Öğrendiğime göre ilk şube Riyad’da Suudi Arabistan’ın en güçlü gruplarından birinin ortaklığı ile bu sonbaharda açılacakmış.

***

Ordu’nun meşhur pidecisi Aktaşlar “Neli Pide” markasıyla ile Ordu dışında gurme pide restaurantları açmış ve büyük bir beğeni kazanmıştı. Şimdi de “Pideor” markasıyla fast food pide restaurantları açmaya hazırlanıyorlarmış. Hedefleri kısa zamanda yurt içi ve dışında 400 şubeye ulaşmakmış.

***

Samatyalı Meyhane, İstanbul’daki üç şubesinden sonra dördüncü şubesini Almanya’nın en güzel şehirlerinden Berlin’de açacakmış. Yeme içme sektöründe Arap ülkelerine yatırım yapma yarışı yaşanırken, Avrupa’ya da yatırım yapacakları duymak sektör için umut veriyor.

ÜZÜLDÜM

Beyoğlu’nun kimliğini koruyan nadir meyhanelerinden “Merih” yaşanan değişim nedeniyle can çekişiyormuş. Duyduğuma göre ya kapatacaklar ya da devredeceklermiş. İstanbul gecelerinden bir meyhane daha eksileceği için üzüldüm.

KAFAM KARIŞTI

Gastronomik yıldızlama işi giderek bir savaşa dönüşüyor. Gördüğüm o ki gastronomiye kıyıdan köşeden temas eden herkes kendi sistemini kurmaya çalışıyor. Tabii ki “Yedy” gibi bu işi ilmine uygun yapmaya çalışanlarda var.

Bence tüm taraflar bir araya gelmeli ve tek çatı altında Michelin, Zagat, Feinschmecker gibi prestijli bir gastronomik derecelendirme sistemi için güç birliği yapmalı.

Aksi takdirde bu işinde başka örneklerde olduğu gibi suyunu çıkarıp hiçbir değeri olmayan derece sistemlerine sahip olacağız.

Önümüzdeki hafta bu konu ile ilgili yorumlarımı bu köşede paylaşacağım.

Bu yazı toplam 2848 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.