• BIST 106.926
  • Altın 151,266
  • Dolar 3,6716
  • Euro 4,3392
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 8 °C

Erdoğan kendisiyle dalga geçilmesine kızdı

Erdoğan kendisiyle dalga geçilmesine kızdıHaberin videosu için tıklayın!
Erdoğan: "Kendi ilim insanlarının bilgileriyle alay edenler ancak kendilerini küçültürler."

"Amerika'yı Kristof Kolomb değil, 1178'de Müslümanlar keşfetti" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 155 eğitim tesisinin toplu açılış töreninde iddianın kendisine ait olmadığını söyledi ve bu sözleri ile dalga geçilmesine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika kıtasının Kristof Kolomb'dan 300 yıl önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğine ilişkin iddiaların kendinin değil, Türkiye'deki ve dünyadaki bilim adamları tarafından dile getirildiğini belirterek, “Bu yeni bir iddia değil, hatta şu anda Almanya’da yaşayan Prof. Fuat Sezgin’in kendi eserlerinde yer almıştır. Başka birçok bilim erbabının eserlerinde yer aldı. Bana ait olan bir iddia değil. Bu konuda yazan, konuşan ilim erbabının diliyle, oradan aldığım düşünceyle bunu o gün orada ifade ettim. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda saygın bilim adamı bunu iddia ediyorlar ve delillerini ortaya koymuş durumda” diye konuştu.

Zorlu bir mücadele verdiklerini sabrettiklerini anlatan Erdoğan, imam hatip okullarına ilişkin yaşanan sıkıntıları dile getirdi. İmam hatipler konusunda Tevfik İleri, Adnan Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan gibi birçok kişinin mücadelesi olduğunu belirten Erdoğan, mücadelelerinde ellerine hiçbir zaman silah, molotofkokteyli almadıklarını ifade ederek, “Eline silah, taş, sopa, molotofkokteyli alanlardan asla olmadık. Ben şuna inanıyorum; bu nesil, imam hatip gençliği, asla ve kata böyle bir örnek olmaz, tam aksine onlara demokratik hak mücadelesinin ne olduğunu öğretir” dedi. Sabırlarından, kararlılıklarından asla vazgeçmediklerini kaydeden Erdoğan, “İçimizden gibi görünen, bizimle birlikteymiş gibi görünenler bize ihanet ettiklerinde, başörtüsüne füruat dediklerinde, imam hatip okullarına gereksiz dediklerinde yıkılmadık. Büyük ihanete rağmen haklı davamızdan vazgeçmedik. Sizler bugün bu modern okullarda özgürce eğitim görüyorsanız nice gönül erbabının emeği vardır. Nasıl bir emaneti taşıdığınızı unutmayın” dedi.

1994 yılında kendisinin ve birçok arkadaşının belediye başkanlığına seçildiğini anımsatan Erdoğan, imam hatipliler olarak emanetin hakkını verdiklerini kaydetti. 28 Şubat sürecinde imam hatibin adeta öcü gibi gösterildiğini, son derece haksız ithamlara maruz bıkıldıklarını ifade eden Erdoğan, “İmam hatip okullarının öğrencilerine en büyük hakaretler yapıldı. Bizlere de yapıldı. İmam hatip okullarının mezunları ikinci, üçüncü sınıf insan yerine kondu. Sonuçta ne oldu? 2002’de bir imam hatip lisesi mezunu bu ülkenin Başbakan seçildi. Bir kısım arkadaşları bakan, milletvekili oldu. İşte şimdi de yine bir imam hatip lisesi mezunu Cumhurbaşkanı seçildi” diye konuştu.

-77 MİLYONUN HER BİR FERDİNİN TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ SAVUNDUK-

Son dönemlerde gençler arasında kötü alışkanlıkların yaygınlaştığını belirten Erdoğan, “Bu kötü alışkanlıklara karşı ben karşımdaki gençliğin ciddi mücadele vereceğine inanıyorum” dedi. Başörtüsünün özgürlüğünü savundukları kadar, 77 milyonun her bir ferdinin temel hak ve özgürlüklerini de aynı kararlılıkla savunduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuranı Kerim dersini, Siyer-i Nebi dersinin tüm düz liselerde seçmeli ders okutulması için çabaladığımız kadar farklı dil ve lehçelerin okutulması içinde çabaladık. Adaletimizin gereği buydu” diye konuştu. Okulları teknoloji ile buluşturduklarını anlatan Erdoğan, 1 milyona yakın öğrenci ve öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldığını anımsattı. Bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlayan Erdoğan, Türkiye’de 852 bin öğretmenin görev yaptığını bunların yarıdan fazlasının kendilerinin göreve başlattığını kaydetti. Eğitme yapılan yatırımlarına 10 yıl sonra çok daha iyi anlaşılacağını belirten Erdoğan, bütün gençlerden tarihlerine bakarak özgüvenli olmalarını istedi.

 

-AMERİKA’NIN KEŞFİ TARTIŞMASI-

Amerika kıtasına Kristof Kolomb’dan 300 yıl önce Müslümanların ulaştığını söylediğini anımsatan Erdoğan, “Bu yeni bir iddia değil, hatta şu anda Almanya’da yaşayan Prof. Fuat Sezgin’in kendi eserlerinde yer almıştır. Başka birçok bilim erbabının eserlerinde yer aldı. Bana ait olan bir iddia değil. Bu konuda yazan, konuşan ilim erbabının diliyle, oradan aldığım düşünceyle bunu o gün orada ifade ettim. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda saygın bilim adamı bunu iddia ediyorlar ve delillerini ortaya koymuş durumda” diye konuştu.

Yabancı muhataplarından önce Türkiye’deki gençlerin incelemeden bu duruma itiraz etmeye başladığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sadece gençler değil koca koca adamlar da itiraz ediyor. Bakıyorsunuz bazı köşe yazarları, karikatüristler itiraz etmeye başladılar. Niye? Çünkü bunlar bir Müslüman’ın bunu yapabileceğine hala inanmadılar. Bu milletin evlatlarının bunu yapabileceğine hiçbir zaman inanmadılar. Bunlar, ecdadının karadan gemileri yürüterek Haliç'e indirdiğine de inanmıyorlardır. Bir karanlık çağı kapatıp bir aydınlık çağı açan liderlere de inanmadılar. İşte bu özgüven eksikliğidir. Onun için taş üstüne taş bugüne kadar koyamadılar. Ezberlerle hareket eden, kendisini öğretileni mutlak doğru olarak kabul eden gençlik ezber bozan iddia gördüğünde araştırmak yerine, bilmediği ile alay etmeyi tercih edebiliyorlar. Batılı kaynaklara ayet gibi inanlar kendi ülkesinin, kendi medeniyetinin kendi ilim insanlarının iddiaları ile alay edenler sadece kendilerini küçültürler. Biz ezber bozmaya devam edeceğiz. Tarihin muzafferler ve egemenler tarafından değil objektif bir biçimde yazılması, anlatılması ve aktarılması için cesur olmaya cesaretle iddiaları dillendirmeye devam edeceğiz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına ve YÖK’e çok büyük bir görev düşüyor. Bilim tarihi tarafsız bir şekilde yazılsa Doğunun, Ortadoğu’nun ve İslam coğrafyasının bilime ve sanata olan katkılarının bilinenden çok daha fazla olduğu da ortaya çıkar. Şahsen ülkemin Cumhurbaşkanı olarak bizim gençlerimin, milletimizin başka milletler ve medeniyetler karşısında ezik olmasını asla kabul edemem. Egemenler tarafından yazılmış bir tarihin bizim özgüvenimizi kırmak için kullanılmasına rıza gösteremem. Hiç kuşkusuz mesele bilim dünyasını meselesidir. Şahsen bu ülkenin gençlerinin bilim insanlarının ezberler karşısında, dayatmalar karşısında daha cesur daha özgüvenli olmaları en büyük arzumdur. Ben bu noktada teşvik makamındayım. Biz tarihte yaptık, inşallah bugünde yaparız, yarın çok daha iyisini yapacağız.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.