• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C

Erdoğan imzalı skandal

Erdoğan imzalı skandal
Kazakistan'a hibe edilen Antalya'daki araziye Rixos'un otel yaptığı ortaya çıktı. Üstelik Başbakan imzalı tasarıyla da tesis korunuyor!

Başak KAYA / SÖZCÜ - Tür­ki­ye, Ka­za­kis­ta­n'­a ara­zi ver­di. Baş­ba­ka­n'­ın ar­ka­da­şı ora­ya otel ya­pın­ca 2 ül­ke ara­sın­da kriz çık­tı. Skan­dal, Er­do­ğan im­za­lı özel an­laş­may­la çö­züldü.

TÜR­Kİ­YE­'nin Ka­za­kis­ta­n'­a hi­be et­ti­ği An­tal­ya Te­ki­ro­va­'da­ki ara­zi ulus­la­ra­ra­sı kri­ze ne­den ol­du. Se­be­bi ise o ara­zi­ye Baş­ba­kan Er­do­ğa­n'­ın ya­kın ar­ka­da­şı Fet­tah Ta­min­ce­'nin otel yap­ma­sı... Kriz Baş­ba­kan im­za­lı ye­ni an­laş­may­la çö­zül­dü. Bu iş­ten en kâr­lı çı­kan ise yi­ne Ta­min­ce ol­du... İş­te skan­da­lın öy­kü­sü:

İlk an­laş­ma 1993'te ya­pıl­dı

Ka­za­kis­tan ve Tür­ki­ye ara­sın­da 13 Ara­lık 1993'te, An­tal­ya Ke­me­r'­de 67 bin 256 met­re­ka­re­lik alan Ka­za­kis­ta­n'­a ko­nu­ke­vi yap­ma­sı şar­tıy­la hi­be edi­le­rek pro­to­kol im­za­lan­dı. Ka­za­kis­tan, 49 yıl­lı­ğı­na hi­be edi­len ara­zi­de iha­le­ye çık­tı. Baş­ba­ka­n'­ın ya­kın ar­ka­da­şı Fet­tah Ta­min­ce ora­ya kul­la­nım ama­cı­nın dı­şın­da otel yap­tı. Ri­xos, 2005 yı­lın­da fa­ali­ye­te baş­la­dı.

10 mil­yon TL borç çı­ka­rıl­dı

Otel 6 yıl son­ra fark edil­di!.. Böl­ge or­man ara­zi­si ol­du­ğu için; ağaç­lan­dır­ma ile il­gi­li ver­gi­ler da­hil ote­lin ya­pı­mı/kul­la­nı­mın­dan do­la­yı yak­la­şık 10 mil­yon li­ra borç çı­ka­rıl­dı. Ri­xos mu­ha­tap alın­ma­dı. 10 mil­yon TL Ka­za­kis­tan Hü­kü­met­i'n­den ta­lep edil­di. Ka­za­kis­tan ile Tür­ki­ye ara­sın­da ya­şa­nan kriz, özel ya­sa ile aşıl­dı.

AK­P göz yum­du

Er­do­ğan im­za­lı ya­sa ile Ri­xos ko­ru­na­rak ulus­la­ra­ra­sı söz­leş­me­de de­ği­şik­lik ya­pıl­dı. Ka­za­kis­tan, bor­ca kar­şı­lık 7 dö­nüm Ak-ta­u, 2 dö­nüm de Al­ma­tı­'da ara­zi ver­me­yi va­at et­ti. CHP'­li Ay­tuğ Atı­cı, "AKP, 2011'e ka­dar ote­lin var­lı­ğı­na göz yum­du­" de­di.

Skandalı ortaya çıkaran CHP Mersin Milletvekili Ay­tuğ Atı­cı, "Dev­le­te olu­şan yak­la­şık 10 mil­yon li­ra­lık borç, Ka­za­kis­ta­n'­da kon­so­los­luk ya­pı­mı için kü­çük ara­zi­ler tah­sis edil­me­siy­le ka­pa­tıl­dı­" de­di. Atı­cı, AK­P'­li­le­rin "Bu ce­na­ze­yi kal­dır­ma­mız la­zı­m" sö­zü­ne ise "Ce­na­ze­yi kal­dı­ra­lım, ama ön­ce bu­nu kim öl­dür­müş onu bu­la­lım" di­ye tep­ki gös­ter­di.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.