Enflasyon verisi ve faiz kararı bu hafta açıklanıyor

TÜİK haftanın ilk günü Şubat ayı enflasyon verisini açıklarken Merkez Bankası ise 6 Mart Çarşamba günü faiz kararını kamuoyuna duyuracak.

Enflasyon verisi ve faiz kararı bu hafta açıklanıyor

Ekonomi yönetimi yeni haftada enflasyon ve Merkez Bankası faiz kararı verilerini takip edecek.

İlk önemli veri haftanın ilk günü açıklanacak. TÜİK, 4 Mart Pazartesi günü Şubat ayı enflasyon rakamlarını paylaşacak.

Enflasyon ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.35 artmıştı. Aylık enflasyon ise aralık ayına göre yüzde 1.06 yükselmişti.

Enflasyon verisi ve faiz kararı bu hafta açıklanıyor - Resim : 1

Piyasaların yakından takip ettiği enflasyon verisinde, ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,45 oldu. AA Finans’ın anketine katılan 19 ekonomistin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,30, en yüksek yüzde 0,90 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 15,78 olarak belirlendi. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisi en düşük yüzde 13,50, en yüksek yüzde 17,60 oldu.

Sözcü'nün aktardığı habere göre; ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,45 ) göre, bir önceki ay yüzde 20,35 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,02’ye düşeceği hesaplanıyor.

FAİZ KARARI ÇARŞAMBA GÜNÜ

Yeni haftada piyasaların yakından takip ettiği bir diğer önemli veri de Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Son PPK toplantısı 16 Ocak’ta gerçekleştirilmişti. Merkez Bankası bu toplantıda faizde değişiklik yapmayarak politika faizini yüzde 24,00 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Enflasyon verisi ve faiz kararı bu hafta açıklanıyor - Resim : 2

Etiketler
Enflasyon Faiz Merkez Bankası TÜİK