Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış  noktalarındaki fiyatlara ilişkin, "Bu fiyatların yayılmaya başladığını tüm  Türkiye’de göreceğiz. Amaç da bu zaten... Spekülasyon yapmak isteyen, fahiş kar,  fahiş fiyatlama yapmak isteyenlere izin vermeyeceğiz." dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesince sebze meyve fiyatlarındaki artışı  önlemek amacıyla kurulan tanzim satış noktası, Üsküdar'da hizmet vermeye başladı.

Üsküdar Meydanı'nda kurulan tanzim satış noktasını ziyaret eden Hazine  ve Maliye Bakanı Albayrak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen hafta  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile kısa, orta ve uzun vadeli çok  net ve kararlı tedbirler aldıklarını, söz konusu tedbirlerden öncelikli ve kısa  vadeli olan tanzim satış noktalarının, başta büyükşehir belediyelerinden İstanbul  ve Ankara olmak üzere 80 noktada çok yoğun ve hummalı bir çalışma sonucu hizmete  girdiğini söyledi.

Albayrak, belirlenen 9 ürünün direkt üreticiden alınarak hiçbir marj  konmadan, hızlı bir organizasyonla, gayet uygun ve makul fiyatlarla vatandaşa  sunulduğunu bildirdi.

Geçen hafta denetime giden yetkililerin bazı hallerde saldırıya  uğradığını anımsatan Albayrak, "Buna izin vermemiz mümkün değil. Siz vatandaşın  sofrası, gıdası, boğazı, cebiyle oynayamazsınız. Devlet gerekli her türlü tedbiri  alır. 3-5 günde örgütlenerek bu noktaya geldik. Taptaze en kaliteli ürünü, en  uygun maliyetli bir şekilde... Devlet gerekirse bu  manipülasyonları yapanlara  karşı gereğini yapar." diye konuştu.

Albayrak, önümüzdeki günler içerisinde yapılandırmayı daha da  güçlendireceklerini belirterek, tanzim satış noktalarının ve satılan ürünlerin  sayısının artırmak için bu ekosistemi genişleteceklerini ifade etti.

Albayrak, İstanbul'daki tanzim satış noktalarına çok ciddi bir talep  ve vatandaşın da memnuniyeti olduğunu ifade ederek, yaşanan aksaklıkların en kısa  zamanda giderileceğini söyledi.