Dolarda son durum: Zirve yürüyüşü sürüyor

Piyasalarda, Merkez bankalarının agresif faiz artırımlarının devam edeceği sinyali vermesinin ardından dolar/TL zirve yürüyüşünü sürdürdü.

Dolarda son durum: Zirve yürüyüşü sürüyor

GERÇEK GÜNDEM - Merkez bankalarının agresif faiz artırımlarının devam edeceği sinyali verdiği bir ortamda, İngiliz hükümetinin enflasyonla mücadeleye gölge düşürebilecek vergi indirimi planını duyurması ile tahvil ve döviz piyasasında yaşanan çalkantı, dün İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) tahvil alımı hamlesini açıklamasının ardından duruldu.

Avrupa tarafında, enerji krizine ilişkin gelişmeler, bölge ekonomilerine yönelik artan resesyon kaygıları ve merkez bankası yetkililerinin açıklamaları piyasalara yön veren temel gelişmeler olmaya devam ediyor.

DOLARDA SON DURUM

Bu gelişmelerle serbest piyasada 18,53 liradan alınan dolar 18,54 liradan satılıyor. 17,92 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 17,98 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 18,5170 lira, avronun satış fiyatı ise 17,9260 lira olmuştu.

HAREKETLİLİK YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Analistler, bugün merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıların odağında olacağını belirterek, tahvil ve döviz piyasasındaki hareketliliğin yakından izlenmeye devam edileceğini söyledi.