Türkiye’den ön sipariş veriyorlar: 'İngilizcede bunun adı kaçakçılıktır'

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali 24 Şubat'tan beri devam ederken Türkiye-Rusya ilişkileriyle dikkat çekici bir iddia İngiltere'den geldi.

Türkiye’den ön sipariş veriyorlar: 'İngilizcede bunun adı kaçakçılıktır'

Bütün dünya Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’tan beri devam eden savaşın bitmesini beklerken, İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Telegraph dikkat çekici bir iddiayı ortaya attı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Rusya’nın diğer ülkelerle ilişkilerinin mercek altına alındığı kapsamlı analizde Türkiye ile Rusya arasındaki ilişki de incelendi. Savaşın başlamasıyla birlikte aralarında Apple, McDonald’s, Levi’s, Cartier gibi markaların olduğu çok sayıda markanın Rusya’dan çekilme kararı aldığına dikkat çekilirken, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin de geliştiğine vurgu yapıldı.

İngiliz gazetesi, bazı uzmanlarla konuşarak iki ülke arasındaki ilişki dinamiklerini inceledi. Foreign Policy Research Institute isimli kuruluşta görev alan Maximilian Hess, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmaya dikkat çekti. Hess, Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşmanın savaşın başlamasından beri arttığını söylerken Washington merkezli Carnegie Endowment for Internationa Peace’ten Alexander Gabuev de şaşkına çeviren bir iddiayı gündeme getirdi.

“TÜRKİYE’DEN ÖN SİPARİŞ VERİYORLAR”

Gabuev, “Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı savaşın başlamasıyla birlikte yüzde 50 arttı. Türkiye ayrıca lüks ürünler için hızlıca aracı olmaya başladı. Savaşın başlamasıyla birlikte Apple ülkeden çekilse de yeni iPhone’lar için ön sipariş geçen yıla göre iki kat arttı” dedi.

Rus arkadaşlarıyla konuştuğunu dile getiren Gabuev, “Fiyatı da önemli ölçüde arttı. Rusçada kullanılan paralel ithalat arttığını söylüyorlar. Fakat İngilizcede bunun adı kaçakçılıktır” dedi. Gabuev sözlerini, “Birçok insan Türkiye’den ön sipariş veriyor. Fakat herkes bu ürünlerin en sonunda Rusya’ya gideceğini biliyor” diyerek sürdürdü.