Son dakika: Bakan Bilgin'den EYT ve taşeron işçiye kadro açıklaması

Son dakika haberi... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ve taşeron işçinin kadroya geçirilmesi ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son dakika: Bakan Bilgin'den EYT ve taşeron işçiye kadro açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ankara'da HAK-İş Konfederasyonu'nu ziyaret etti.

EYT sorununa ilişkin konuşan Bakan Bilgin, "Çözüm aşamasına geldik. Tamamlandığında kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

TAŞERON İŞÇİNİN KADROYA GEÇİRİLMESİ

Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili konuşan Bilgin, "Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi meselesi Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi. Biz hazırlığımızı yaptık, Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. 696 sayılı kanunun dışında kalanların kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmalarımızı tamamladık. Kapsam dışı kalan 90 bin civarındaki personelin kamuda kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışma tamam. Onun da belli bir aşamadan sonra uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim" ifadelerini kullandı.

VERGİ DİLİMİ SORUNU

Vergi dilimlerindeki artışla ilgili değerlendirmede bulunan Bilgin, "Vergiyle ilgili bir sorun var. Biz toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti toplu sözleşme sonuna kadar elde etmek istiyoruz. Yani vergi dilimlerindeki artışın, ücretlerin niteliğini, alım gücünü aşındırmamasını istiyoruz. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Maliye ve Ekonomi bakanımızla da görüşmelerimiz var. Bu konu önemlidir. Özellikle ücretlerin yukarıya çekmek için verdikleri mücadeleyi anlamsız hale getiren vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir. Bu konuyu da bakan beyle görüştüm, bu konuda da olumlu bir yaklaşımda olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

ASGARİ ÜCRETTE ARTIŞ NE OLACAK?

Bilgin, "Asgari ücrette artış ne olacak?" sorusuna da "Aralık ayında çıkan tabloya göre bir değerlendirme yapacağız" yanıtını verdi.

Etiketler
Kadro Vedat Bilgin