Gözler saat 14.00'e çevrildi: Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), eylül ayına ilişkin faiz kararı öncesi birçok kurum beklentilerini paylaştı.

Gözler saat 14.00'e çevrildi: Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

GERÇEK GÜNDEM - Merkez Bankası, eylül ayı faiz kararı bugün saat 14.00'te açıklanacak.

Merkez Bankası, geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Banka sürpriz bir şekilde bu yılın ağustos ayında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13 seviyesine çekmişti.

PİYASALARIN BEKLENTİSİ NE?

Bu gelişmelerle birlikte AA Finans'ın bugün gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 29 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin 19'u faizinin yüzde 13'te sabit tutulacağını öngörüyor. Ankete katılan ekonomistlerden 9'u politika faizinde 100 baz puanlık, 1'i ise 50 baz puanlık indirim bekliyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından gerçekleştirilen ve 17 kurumun katıldığı ankette medyan beklenti politika faizinin 50 baz puan indirimle yüzde 12,50 seviyesine indirilmesi yönünde gerçekleşti. 9 kurum faizlerde indirime gidilmesini beklerken, bunların 8'i 100 baz, biri ise 50 baz puanlık faiz indirimi beklentisi açıkladı.

TCMB'nin faiz için bir önceki toplantıda "yeterli" tanımlamasını yapması nedeniyle Reuters anketinde ise, bu ay için beklenti politika faizinin yüzde 13'te sabit tutacağı yönünde.

TL'NİN DEĞER KAYBI SÜRÜYOR

TL, nisan sonundan beri yüzde 19, yılbaşından beri yüzde 28.1, son bir yılda ise yüzde 54.3 değer kaybetti. TL geçen yıl da yüzde 40'ın üzerinde değer kaybı yaşamıştı.

Etiketler
Merkez Bankası Faiz Türkiye